19. mai 1996 kell 22:00

Walko aktsionärid ei kinnitanud põhikirja

«Oleksime ju võinud oma tahtmise läbi suruda, kuid meil on vaja jääda väikeaktsionäridega ühele poole lauda,» põhjendas kompromissi tuumikinvestori esindaja, ASi Pindi Invest finantsdirektor Andres Lõhmus. Kuna Walko väikeaktsionäride sõnul polnud neil tegelikult aega tutvuda ettevõtte põhikirja muudatustega ja polnud ka uue põhikirja venekeelset tõlget, otsustas koosolek põhikirja kinnitamise taas päevakorda võtta 31. mail.

Walko väikeaktsionärid soovivad, et uues põhikirjas säiliks eelisaktsiate säte, mis tagab neile dividendid ja annab vastavalt aktsiatele erinevalt hääli. Walko uues põhikirjaprojektis on plaan sisse viia vaid üht tüüpi aktsiad, mis annaks omanikule ühe hääle ega taga dividende.

Walko aktsionäride üldkoosoleku juhataja, ettevõtte peadirektor Margus Mals pakkus välja, et väikeaktsionäridel säiliksid hääled ja dividendid, aga ka tuumikinvestor saaks ühe aktsia eest neli häält nagu enamik eelisaktsiate omanikke. Pindi Investi tütarfirma AS Vepsit ostis kuu aega tagasi Walko riigiaktsiate kontrollpaki, makstes 74,23 protsendi aktsiate eest 12 miljonit krooni.

Walko aktsionäride erakorraline üldkoosolek valis reedel ettevõtte kolmeliikmelise juhatuse, kuhu kuuluvad Andres Lõhmus ja ASi Pindi Väärtpaberid direktor Ain Kelus kui tuumikinvestori esindajad ning Leida Pettai väikeaktsionäride esindajana.

Walko juhatuse endise esimehe, erastamisagentuuri läbirääkimiste osakonna peaspetsialisti Boris Polovi sõnul on viimased nädalad suutnud tõestada, et eraomanik on tunduvalt parem kui parimatest riigiametnikest koosnev juhatus. Ta rõhutas, et kuna omal ajal müüdi teatud osa Walko aktsiaid erakätesse, on ettevõte paremini säilinud.

Walko jäi mullu 150 000kroonisesse kahjumisse. Margus Malsi andmetel suurenes selle aasta esimeses kvartalis ettevõtte kahjum 1,4 mln kroonini. «Põhjuseks on püsikulude liiga suur osatähtsus,» selgitas Mals.

Peadirektori sõnul jõuab õmblusvabrik kasumisse vaid siis, kui suudab oma toodangut paremini müüa, toodete kvaliteet säilib ning ettevõte kulutab mõtestatult.

Leida Pettai sõnul on väikeaktsionärid soovinud oma Walko aktsiaid ära müüa.

Andres Lõhmus informeeris väikeaktsionäre, et alates juuni teisest poolest hakkab tuumikinvestor aktsiaid kokku ostma. Aktsiate hinda ei osanud ta veel enne ettevõtte selle kuu müügitulemuste laekumist öelda.

«Tõenäoliselt ostame aktsiaid alla nominaalväärtuse,» tunnistas Lõhmus.

Walko ühe aktsia nominaalväärtus on praegu 1000 kr, ettevõtte uue põhikirja projekti järgi saab aktsia nominaalväärtuse 10 krooni.

Hetkel kuum