20. mai 1996 kell 22:00

Lühiuudised

ASA Kindlustus on esitanud riigiprokuratuurile taotluse algatada kriminaalasi kolme Tallinna ringkonnakohtu kohtuniku suhtes, kelle vale otsuse läbi jäi kindlustusfirma ilma enam kui 188 000 kroonist.

Tallinna ringkonnakohus mõistis eelmise aasta detsembris OÜ Eesti Börsi kasuks ASA Kindlustuselt välja üle 188 000 krooni kindlustushüvitust, vaatamata sellele, et riigikohus oli ringkonnakohtu sama otsuse juba kord tühistanud. Riigikohus tühistas ka ringkonnakohtu teise otsuse, kuid vahepeal oli ASA Kindlustuse pangakontolt kõnealune summa Eesti Börsi kasuks juba diskonteeritud.

ASA Kindlustus leiab, et ringkonnakohtu kohtunikud Reet Allikvere, Mare Merimaa ja Küllike Jürimäe olid ebaseadusliku otsuse teinud tahtlikult. ÄP

Tallinna linnakohus rahuldas eile endise maksuameti peadirektori Ardo Ojasalu hagi rahandusministeeriumi vastu ning tunnistas Ojasalule määratud distsiplinaarkaristused kehtetuks.

Tänavu veebruaris alanud kohtuprotsessis taotles Ojasalu, et rahandusministeerium tühistaks distsiplinaarkaristuse, mille määras talle 1994. aastal rahandusminister, süüdistades eelarveseaduse rikkumises. Vaidluse põhjustasid 1994. aasta veebruaris-märtsis kaks Ojasalu sõlmitud lepingut, mis puudutasid Pärnu maksuameti hoone kapitaalset ümberehitamist. Kohtus ei leidnud tõestamist, et selleks tehtud kulutused oleksid olnud liigsed. ÄP

Hüvitusfondi esimese kvartali tulem majandustegevusest ulatus 14,1 miljoni kroonini.

Hüvitusfondi avalike suhete direktor Allan Sombri ütles, et fondi bilansimaht kasvas esimeses kvartalis 28 miljoni krooni ehk 4,3 protsendi võrra, moodustades 685,2 miljonit krooni.

Fondi esimese kolme kuu majandustulem moodustas 44 protsenti möödunud aasta tulemist. Olulisim tuluallikas oli intressitulu, mis ulatus 20,1 miljoni kroonini. BNS

Mõjuka Briti majandusuuringute keskuse The Economist Intelligence Unit (EIU) väljaanne Business Eastern Europe (BEE) kirjeldab 20. mai numbris Eestit kui üht kõige atraktiivsemat turgu Kesk- ja Ida-Euroopas.

Samas märgib BEE, et probleemiks võivad kujuneda Eesti liigne enesekindlus ja ka suhted Venemaaga on pingestunud.

Lääneriikide import Eestisse on suur, ületades tänavu tõenäoliselt mulluse kahe miljardi dollari piiri ning ähvardades kerkida üle 2,5 miljardi dollari, kirjutab BEE.

Eesti on BEE hinnangul kujunenud lääne kaupade «ümberjaotuskeskuseks», sest suur osa kaupu müüakse turistidele. Tallinnast on saanud lääne importööridele postkommunistliku maailma üks atraktiivsemaid ja konkurentsivõimelisemaid turge.

«Ümberjaotus» tähendab BEE hinnangul, et Eesti 800 miljoni dollari suurune väliskaubandusdefitsiit on pigem statistiline näitaja kui tegelik probleem.

Jooksevkontot, mis on praegu 250 miljoni dollariga defitsiidis, toetavad turism ja teised teenused. Ka defitsiidi finantseerimine ei ole hetkel probleem, sest kapitali sissevool Eestisse on väga suur, märgib BEE. BNS

AS Eesti Telefon ja ME Valika peavad eelläbirääkimisi taksofonikaartide kasutamise kohta parkimise eest tasumisel Tallinnas.

Valikal jääb praeguse parkimissüsteemiga hulk raha teenimata, kuna parkimistalongid ei ole võltsimiskindlad, ütles Eesti Telefoni pressiesindaja Kaja Tampere. Samuti on probleeme parkimisautomaatidega, kuna tariifid on suhteliselt kõrged ja pikemaks parkimiseks läheb vaja suurt hulka münte.

Eesti Telefoni taksofonikaardid on tehnoloogiliselt multifunktsionaalsed. Koostöö Valikaga oleks Tampere sõnul esimene samm taksofonikaartide tegelike võimaluste suuremaks kasutamiseks.

Nii Eesti Telefon kui Valika kasutavad Prantsuse firma Schlumberger aparaate. Tehniliselt on lihtne ja vähekulukas teha võimalikuks telefonikaardiga parkimise eest tasumine, ütles Tampere. BNS

Hetkel kuum