27. mai 1996 kell 22:00

EL taunib USA sanktsioone

See nn Helms-Burtoni seadus «on riigi seadus ning meie kohuseks on see jõustada,» ütles riigidepartemangu esindaja Nicholas Burns. Burns eitas, et seadus on vastuolus üldise tolli- ja kaubanduskokkuleppe (GATT) ning maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglitega.

Laupäevase Washington Posti andmetel on USA riigidepartemang koostamas hoiatuskirju mitmele suuremale Kuubas tegutsevale välisettevõttele, milles teatatakse, et firmade juhtidele võidakse peatselt keelata USAsse sisenemine. Ajalehe andmeil satuvad lähikuudel löögi alla paar tosinat välisfirmat, sealhulgas Saksamaa autotootja Daimler-Benz AG ning Itaalia rõivafirma Benetton Group SpA.

Mitmed riigid on USA seaduse selle ekstraterritoriaalse iseloomu tõttu hukka mõistnud. Samuti kritiseeritakse Washingtoni kava rakendada samasuguseid abinõusid Iraani ja Liibüa suhtes.

«Tahame läkitada USA ametivõimudele selge sõnumi, et oleme vastu igasugustele eksterritoriaalse iseloomuga seadustele ning et me ei kõhkle astumast vajalikke samme oma huvide kaitseks,» ütles Euroopa komisjoni liige Karel van Miert.

Miert kõneles vahetult enne seda, kui Euroopa parlament mõistis hukka Helms-Burtoni seaduse ning kõik USA ühepoolsed meetmed vabakaubanduse tõkestamiseks.

USA seadus, mis koostati pärast seda, kui Kuuba tulistas alla kaks USA tsiviillennukit, näeb ette sanktsioonid Kuubasse investeerivate välisfirmade suhtes. Sanktsioonid puudutavad Havanna poolt USA-lt võõrandatud või Kuubast põgenenud kodanikele kuulunud varasse tehtud investeeringutelt saadavat tulu. REUTER-ÄP

Hetkel kuum