19. juuni 1996 kell 22:00

Telerid on odavnenud

Elektroonikatoodete hindu on alla löönud ka Araabia, Tai jm riikide vahet sõitvad nn kotikaupmehed.

Põhiliselt on hinnad alanenud Lõuna-Korea kaubamärkide Daewoo, Samsung ja Goldstar puhul, aga ka jaapanlaste Sony ja soomlaste Finluxi osas.

Näiteks 21tolline Daewoo teler, mis aasta tagasi maksis 5500 krooni, maksab praegu 4900 krooni. Sony M2541K, mis eelmisel aastal maksis 11 000 krooni, maksab alla 9000 krooni.

Üllar Mäekala rääkis, et musta turu osa on poole aasta jooksul kasvanud hoolimata, et tolliamet kontrolli karmistab. Üle piiri tuuakse kas rohkem kaupa, kui on deklareeritud, deklareeritakse telerile 400 USA dollari asemel 40dollariline hind ja makstakse selle võrra vähem käibemaksu, või tuuakse kaup üle piiri nii, et tollis üldse mingit jälge ei jää.

Sagenenud on rahapesu kodutehnika kaudu. Tallmacci müügidirektori Riho Priksi sõnul on rahapesu skeem lihtne. Musta raha omav firma ostab ametlikult partii telereid ja müüb need ostuhinnale lähedase hinnaga maha. Rahapesu kodutehnika kaudu on Priksi ütlusel kogu maailmas väga levinud.

«Tallmacc müüb Samsungi elektroonikatooteid niigi optimaalsete hindadega, aga ikkagi müüvad paljud kauplused samu tooteid absurdselt madalate hindadega,» lausus Üllar Mäekala.

Alates 1992. aastast, mil AS Tallmacc alustas Samsungi telerite müüki Eestis, on hinnad keskmiselt 1000 krooni langenud. Elektroonikatoodete müük moodustab Tallmacci käibest umbes poole. Praegu pole veel kavas seda valdkonda vähendada, kinnitas Mäekala.

Hinnalangus annab tunda eriti väikefirmade puhul. Mäekala sõnul on konkurents elektroonikatoodete alal mitmel väiksemal hulgi- ja jaekauplusel jalad alt pühkinud.

ASi Labriola juhatuse esimees Valeri Makejev, kes äsja sulges ühe oma kahest kauplusest, sõnas, et kui aasta tagasi sai ta teleri eest 4000 kr ja selle pealt teenis kasumit 20%, siis nüüd saab ta telerilt 3000 krooni ja kasumit 10%.

Sony ametliku esindaja, ASi Sony Center tundmatuks jääda sooviva müügiassistendi tähelepanekutel maksavad Sony telerid umbes 15% vähem kui aasta tagasi.

«Me ise arvame, et põhjuseks on üldine majanduslangus,» polnud müügiassistent nõus musta turu suurenemise väitega. «Ostujõud on langenud ja iga aasta uut telerit ei osteta.»

Teise Sony toodete ametliku esindaja ASi Eliitelektroonika impordiosakonna juhataja Vladimir Mart?enkovi sõnul on telerihinnad küll langenud, kuid Sony tootjaga on lepingud ja Sony müügimahtu ei saa ühepoolselt vähendada.

Hetkel kuum