25 juuni 1996

Lühiuudised

Venemaa tühistas ühe tuntuma Moskvas töötava lääne pankuri Boriss Jordani viisa.

Firma Renaissance Capital esindaja ütles, et viisaprobleemid on seotud Jordani elava tegevusega investeerimisturul, mille taga on «halastamatud finantshuvid».

30aastane vene päritolu Jordan oli üks esimesi välisinvestoreid reformiaegsel Venemaal. 1992. a avas ta Moskvas CS Firts Bostoni esinduse. Mullu asutas ta koostöös Oneximbankiga oma firma. Jordan on toonud Venemaale investeeringuid peaaegu 1,6 mld dollari suuruses summas. AP-BNS

Soome kütusefirma Neste otsustas ehitada naftatoodete ladustamiseks mereterminaali Riia uude naftasadamasse. Terminaal peaks valmima 1997. aasta lõpus ning läheb maksma 80 mln Soome marka.

Terminaali mahutite suurus on 30 000 m³, kusjuures aastakäibeks on kavandatud 350 000--500 000 tonni

Terminaal hakkab teenindama Neste oma teenindusjaamu Lätis, Leedus ja Valgevenes. Praegu veab Neste bensiini ja diislikütuse Balti teenindusjaamadesse Neste Tallinna terminaalist. BNS

Soome alkohoolseid jooke valmistav ja turustav Primalco Oy ostis tootmisettevõtte Lätis ja Poolas. Uutes tehastes on kavas villida viina ja teisi alkohoolseid jooke eelkõige Läti ja Poola turu jaoks.

Lätis on Primalco Oy-l 51 protsenti äsjaloodud Janualko SIAs. Ühisfirma teine omanik on kohalik etanooli tootev firma Jaunpagasts SIA, mille vähemusaktsiate omanik on samuti Primalco Oy.

Poolas on Primalco sõlminud koostöölepingu alkohoolsete jookide valmistaja Polmos Zyrardowiga. STARTEL-BNS

Soome telefirma Nokia toimetab Poolale kogu riigi leviala katva GSM-võrgu. Tellimuse maksumus on 600 miljonit marka.

Kolme aasta jooksul tarnib Nokia Poola Polkomtelile mobiiltelefonikeskusi, tugijaamu ja nende juhtimissüsteeme, peilerikeskuse ning mobiiltelefonide kasutus- ja toitesüsteeme. STT-ETA

Baltimaade põllumajandussaaduste vabakaubanduslepingut hindavad Leedu tootjad positiivselt, kuna loodavad tänu madalatele hindadele suurendada eksporti.

Läti piimatooted on Leedu omadest 20 protsenti kallimad.

Veiselihakilo eest maksavad lätlased praegu Leedu lihatootjatele 6,4 litti, leedulased aga vaid 5,4 litti. BNS

Lähema 50 aasta jooksul peavad vähemalt 150 miljonit inimest vahetama elukohta, kuna põud ja kurnav põllundus muudavad haritava maa kõrbeks, leiavad ÜRO eksperdid.

ÜRO metsakonverentsil Lissabonis jõuti järeldusele, et vähene vihm ja liialt aktiivne harimine vähendavad maa viljakust ning muudavad selle elutuks. REUTER-BNS

Hetkel kuum