14. juuli 1996 kell 22:00

Forekspanga aktsial on kõige suurem arengupotentsiaal

«Poolaastaaruannete avaldamine annab aktsiahindadele tavaliselt väikese lühiajalise tõusuimpulsi,» väitis HF Arenduse juhataja kohusetäitja Margus Uudam.

Väärtpaberispetsialistide arvates on üle ootuste hästi läinud aasta esimesel poolel Eesti Forekspangal, kelle poolaasta puhaskasum oli 20,8 miljonit krooni. Hoiupanga Aktivajuhtimise ASi tegevdirektor Kristjan Hänni, aktsiadiiler Charlie Viikberg ja Margus Uudam jagavad arvamust, et Forekspanga aktsia on odav ja tal peaks jätkuma kasvuruumi.

Tõnu Pekk Hansapangast leidis, et Forekspanga aktsia hinna ja tootluse suhe 7,1 annab aktsiale võimaluse hinnatõusuks. Üks Ühispanga aktsiaanalüütik oli arvamusel, et poolaasta tulemuste põhjal võiks Forekspanga aktsia hind olla viis protsenti kõrgem.

Forekspanga peadiileri Tõnu Vanajuure sõnul pole pank käesoleva aasta kasumiprognoosi, 42 miljonit krooni, muutmist arutanud.

Väärtpaberispetsialistide arvates on Ühispanga ja Hansapanga majandustulemused püsinud stabiilsed ning poolaastakasumid osutusid oodatust isegi suuremaks. Hansapanga aktsiahinna prognoosimisel tuleks nende sõnul ära oodata aga Hansapanga grupi konsolideeritud kasumi aruanne.

Margus Uudami hinnangul võib Hansapanga aktsiat mõjutada Läti Deutsch-Lettische Banki aktsionäride käitumine. Kui nad otsustavad Hansapanga aktsiaid müüa, võib see viia aktsia hinna alla, samas pikaajaliste investoritena võiksid nad viia aktsia hinna üles, ütles Uudam.

Hansapanga analüütiku Katrin Kaarli sõnul on müügilaine juba möödas. «Hetkel mõjutavad Hansapanga aktsia hinda ainult majandustulemused,» kinnitas ta.

Margus Uudami hinnangul jääb Ühispanga aktsia ka edaspidi sõltuvaks Helsingi börsist. Pikaajalised investorid ei julge hetkel aktsiat sisse osta, väitis ta.

Ühispanga aktsia on kõige kallim pangaaktsia ning võib langeda, ennustas Forekspanga peadiiler Tõnu Vanajuur. Reedel oli Tallinna börsi sulgemiseks Ühispanga aktsia hind langenud 24,5 kroonile nädala alguse 26,65 kroonilt.

Samas oli Ühispanga esimese poolaasta puhaskasum 29,3 miljonit krooni ehk viiendiku võrra parem kui eelmise aasta samal perioodil. Käesoleva aasta kasumiprognoosist, 56 miljonit krooni, moodustas poolaasta näitaja 52 protsenti.

Katrin Kaarli sõnul teeb ettevaatlikuks see, et Ühispanga laenukahjum on aastaga vähenenud 2,5 korda. Vähetõenäoline, et on suudetud muuta laenuportfell nii palju kvaliteetsemaks, lisas ta.

Väärtpaberispetsialistid ootasid paremat poolaasta tulemust Tallinna Pangalt, kelle kuue kuu kasum oli 20,9 miljonit krooni. Ka Tallinna Panga aktsia hinda peetakse suhteliselt kõrgeks, mis ei kutsu investoreid ostma.

Hoiupanga puhul pole aktsiahinna prognoosimisel kõige tähtsam kasuminumber, vaid pangas toimuvate muutuste, nagu Tööstuspanga liitumine Hoiupangaga ja Eesti Kindlustuse erastamine, kasulikkuse hindamine, öeldi Ühispangast. Väärtpaberispetsialistide sõnul teeb valvsaks Hoiupanga juhatuse reedene otsus vähendada panga aasta kasumiprognoosi 50 miljonilt kroonilt 45 miljonile.

Hinnaprognooside tegemine on Eesti tingimustes väga riskantne, kuna turg on imeõhuke ning juba viie tuhande aktsia turule tulek muudab hindu, ütles Hoiupanga aktsiadiiler Charlie Viikberg.

Cresco Väärtpaberite ASi tegevdirektor Sulev Raik märkis, et aktsiahinnad võivad tõusta tingimusel, et pankadel läheb teine poolaasta sama edukalt ning uusi ettevõtteid aktsiaturule juurde ei tule.

«Kui kõik tingimused jäävad samaks, peaksid hinnad tõusma,» ütles Raik.

Hetkel kuum