14. juuli 1996 kell 22:00

Godmanis hindab Eesti pangandust

Godmanis rääkis, et Läti valitsuse garanteeritud laenude koorem on tunduvalt suurem kui Eestis. Samuti on Eesti eraisikute laenude provisjonid oluliselt väiksemad Läti pankadest. Põhjus on selles, et Läti pangad on väljastanud laene, arvestamata ettevõtte või eraisiku regulaarseid sissetulekuid.

Godmanis ütles, et mitu Läti panka praegu eraisikutele laene ei väljasta, sest laenuprovisjonid ulatuvad 60--70 protsendini. «Lätis on mitu panka läinud pankrotti ja inimesed ei tea, kuhu seda raha viia, mis nad on võlgu,» rääkis Godmanis.

Godmanis asus Latvijas Krajbanka presidendiks eelmise aasta novembris. Tema sõnul tuli pangas alustada samasuguseid reforme nagu Eesti Hoiupanga juhatuse esimehel Olari Taalil omal ajal Eestis.

Krajbanka eelmise aasta kahjum oli 14 miljonit latti (umbes 280 mln krooni).

Küsimusele, milliseks hindab Godmanis Hansapanga poolt ostetud Deutsch-Lettische Banki väljavaateid Läti turul, vastas ta: «Seda on raske öelda, kuid DLB on ni?ipank ja Läti turg on Hansapanga jaoks täiesti erinev.»

Godmanise sõnul ei ole välisriikide pangad seni suutnud või soovinud Lätis kanda kinnitada, enne Hansapanka tegutses Läti turul vaid üks Prantsuse kapitalil põhinev pank.

Latvijas Krajbanka asepresident Andris Rigertis ütles, et kuigi Eesti pangad tulevad Läti ja Leedu turule, ei pea ta reaalseks, et mõni Läti pank seaks samme Eesti poole. «Selleks ei ole vajadust,» lausus Rigertis.

Eesti kommertspankadest on lisaks Hansapangale oma kavatsusest teistes Balti riikides tegutsema hakata teatanud Hoiupank ja Tallinna Pank. Venemaal tegutseb aktiivselt Forekspank.

Hetkel kuum