28. juuli 1996 kell 22:00

Soomlaste pealetung Rootsi elektrienergiaturul

IVO peadirektor Kalevi Numminen nimetas ostu põhjuseks IVO pürgimust suurendada oma osalust Põhjamaade energeetikaturul, mille neli juhtfirmat on Rootsi Vattenfall (20 protsenti) ja Sydkraft (8 protsenti), Soome IVO (12,5 protsenti) ja Norra Statkraft (9 protsenti). Kevadel ostis IVO osaluse firmas Gullspångs Kraft AB, omandades sellega 50,4protsendilise hääleõiguse.

SEV on Rootsis suuruselt kuues energiaettevõte. Elektrienergia tootmisele lisaks kuuluvad viimasele ka elektri ülekandevõrgud SEV Nät AB ning kaks jaotusettevõtet.

Gullspångs Kraft on suuruselt neljas Rootsi energeetikaettevõte. Tehingu järel tõuseb kontserni käive 5,5 miljardi kroonini (9,9 mld EEK). Ettevõttel on 350 000 klienti ning tehingu järel 1500 töölist.

Peagi võivad suurettevõtted elektrienergiat osta ka Kesk-Euroopast. Selle võimaluse tagab ELi ministrite nõukogu poolt heaks kiidetud energiadirektiiv, mis loob Euroopas ühise energiaturu. Turu avamine toimub järk-järgult üheksa aasta jooksul. Alates järgmise aasta algusest võivad kõik suurettevõtted, mis kasutavad energiat vähemalt 40 gigawatt-tundi, osta energiat ükskõik milliselt ELi piires asuvalt energiamüüjalt. Sama õiguse saavad järk-järgult ka väiksemad ettevõtted.

Aastal 2003 oleks selline õigus igal vähemalt üheksa gigawatt-tundi kasutaval ettevõttel. Direktiivi peavad heaks kiitma ka ELi parlament ja komisjon. KL-STT-BNS

Hetkel kuum