11. august 1996 kell 22:00

Slade'i ulmeprojekti tasuvusuuring on valmis

Äri- ja puhkekompleksi projekt seisab Slade'i sõnul praegu linnavalitsuse taga, kelle otsusest sõltub kaudselt Phare abiraha jaotamine.

«Kui linnaplaneerimisamet kiidab projekti tasuvusuuringu heaks, annab projektile heakskiitva otsuse ka majandusminister Andres Lipstok ja pärast seda tekib suurem tõenäosus saada projekti detailplaneerimiseks raha Pharelt,» selgitas Slade. Phare jaotab raha kord aastas, järgmine võimalus tuleb aasta pärast, lisas ta.

Linnaplaneerimisametist öeldi, et Slade pole nendega sõlminud mingeid lepinguid ja tasuvusuuring tuleb enne kooskõlastamiseks esitada välisministeeriumi või Eestis asuva Suurbritannia suursaatkonna vahendusel.

Reedel andis Slade linnaplaneerimisameti juhatajale Hain Karule üle kirja Suurbritannia suursaadikult Charles de Chassironilt, kes toonitab, et taolise mastaabiga projekti elluviimine on võimalik vaid koos Tallinna linnavalitsusega, kellele tehakse ettepanek moodustada ühisettevõte.

«Kuigi projekti finantseerimise leidmiseks on veel vaja tugevasti tööd teha, pakuks John Slade'i projekt huvitavaid võimalusi Tallinna selle piirkonna arendamiseks,» kinnitab de Chassiron oma kirjas.

John Slade'i sõnul peaksid investeeringud end tasuma 25 aasta pärast ja pärast seda hakkab kompleks kuuluma Tallinna linnale.

Aasta tagasi alustatud 2,9 mln krooni maksnud tasuvusuuringut finantseeris Suurbritannia valitsus oskusteabe fondi kaudu.

Projekt ehitust rahastaksid Slade'i sõnul EBRD, teised finantsasutused ja pangad ning tulevased rentnikud ja ehitusfirmad.

Aasta tagasi oli Slade'il kavas rajada sadama piirkonda kuni üheksakorruseline äri- ja puhkekeskus, mis ulatuks mööda merekallast linnahallist kuni Patarei vanglani. Keskusesse on planeeritud 62 650 m² ulatuses büroopindu ja 44 390 m² müügipinda, samuti korterid.

Slade'i sõnul on projekt tänaseks tunduvalt muutunud. Kogupindala on koos linnahalli piirkonnaga 160 000 m². Kompleksi tuleb veemaailm, ärikeskus, bürood, kaubamajad, korterid ja vaba aja veetmise paigad.

Osa Slade'i huvitava maa-ala kohta (Admiraliteedi bassein, Lootsi ja Ahtri tänava piirkond) on linnavalitsus korraldanud hoonestusõiguse konkursi, mille tulemused selguvad lähiajal.

Slade sellel konkursil ei osalenud. Ta sõnas, et on pisut üllatunud, kuna linnavalitsusel oli hästi teada, et ta selle piirkonna hoonestamisest mitu aastat huvitub.

Linnaplaneerimisameti juhataja Hain Karu on varem öelnud, et John Slade'i huvitav maa-ala ei ole munitsipaalomanduses, vaid on peamiselt riigimaa. «Seega peab Slade jõudma kokkuleppele maa omanikega või haldajatega ja alles siis kooskõlastama projekti linnaplaneerimisametiga,» märkis ta.

Hetkel kuum