19. august 1996 kell 22:00

LAVi valuuta nõrgeneb

Randi ebakindluse põhjus on riigi valuutavarude vähenemine, mis on seotud impordikulude kasvuga. Teiseks mõjutavad turgu üpris palju tunded -- kuna on tekkinud kahtlus, kas Aafrika rahvuskongressi (ANC) valitsus kontrollib majandust või ei kontrolli.

Olukorda pole stabiliseerinud ka keskpanga peadirektori Chris Stalsi ja rahandusminister Trevor Manueli kokkulepe randi toetamiseks. Paistab, et suuremad valuutaga kauplejad on hakanud kompama, kui palju rand välja kannatab ja kas keskpank suudab hoiduda pangaintressi tõstmisest.

Kõigele lisaks on randi viimaste nädalate nõrkusel ka täiesti subjektiivsed põhjused. Nimelt on lõuna-aafriklased ülimalt spordilembene rahvas ja kui rahandusminister Trevor Manuel juhtus hiljuti kogemata ütlema, et käimasoleval ragbiturniiril toetas ta Uus-Meremaa ja mitte LAVi võistkonda, siis piisas sellest randikursi kukkumiseks.

Paljud Ühendriikide investeerimispangad, nagu Goldman Sachs ja J. P. Morgan, suhtuvad randi tulevikku siiski järjest optimistlikumalt. Goldman Sachsi prognoosi kohaselt on randi nõrkus lühiajaline, ning kuigi rand võib veel paari protsendi võrra nõrgeneda, on panga arvates LAVi valuuta allahinnatud umbes 12 protsendi võrra.

Osa Johannesburgi analüütikuid peab pankade optimistlikke prognoose veidi ka turu mõjutamise katseks. Nimelt on Lõuna-Aafrika keskpangal kavas emiteerida USA turul 3,6 miljardi Eesti krooni suurune obligatsioonilaen, millesse USA pangad pole seni eriti heatahtlikult suhtunud.

Niisugusel juhul võib pangaanalüüs avaldada olulist mõju. Näiteks kui Shveitsi pank UBS esitas veebruaris randi kohta negatiivse prognoosi, siis sai see üheks ajendiks, miks randi kurss langes.

Analüütikute arvates suudab Lõuna-Aafrika Vabariik valuutakriisist välislaenudega välja tulla. Seni on LAV riigi laenudest ainult viis protsenti välislaenud.

LAVi president Nelson Mandela teatas ANC rahvusliku täitevkomitee istungil ametlikult, et järgmisel aastal lahkub ta ANC juhi kohalt ja 1999. a riigipea kohalt.

Kuna Nelson Mandela sümboliseerib peaaegu ainuisikuliselt LAVi suhteliselt rahumeelset üleminekut apartheidilt demokraatiale, siis on paljud kodu- ja välismaised investorid hakanud tema võimulolekut pidama riigi stabiilse arengu jätkumise seisukohalt oluliseks.

Teatavasti oli randi kursi veebruarilanguse üks põhjusi kuuldus tema tervisliku seisundi halvenemisest. Et hajutada kahtlusi, mis juhtub riigis pärast tema võimult lahkumist, nimetas 78aastane Nelson Mandela oma järeltulijaks asepresidendi Thabo Mbeki. DI-REUTER

Hetkel kuum