26. august 1996 kell 22:00

Põhiosa kauplemisest koondub börsile

Möödunud, 34. nädala põhisündmused arenesid eeskätt kahe ettevõtte ümber. Suuremat vastukaja leidis endiselt kõik see, mis seotud Tööstuspanga ja Hoiupangaga, ning jälle suutis investorite meeli köita Tallinna farmaatsiatehas. Esimene tehing järelturul sooritati Viljandi ATP aktsiaga. Tehingu maht oli väga väike (206 kr) ja arvestades ettevõtte suurust ning tuntust, pole loota, et see aktsia muutuks lähemas tulevikus eriti likviidseks.

Väärtpaberite järelturul tehti eelmisel nädalal kokku 490 tehingut, nädalakäive oli 56 876 404,10 kr. Suurem osa tehingute arvust ja ka käibest langes börsi süsteemi arvele. Tallinna börsil noteeritud aktsiate ja võlakirjadega tehti 250 tehingut kogukäibega 21,64 mln kr ning vabaturul 147 tehingut kogukäibega 8,39 mln kr.

Depositooriumi vahendusel tehti vaid 23% tehingutest. Läbi depositooriumi tehtavate tehingute käibe osakaalu on kõrgemal hoidnud suuremahulised tehingud börsiaktsiatega. Seega on tasapisi realiseerumas börsi avamisel väljaöeldud mõte, et börsi arenedes peaks kauplemine börsivälisel turul jääma väga tagasihoidlikuks. Päris ära börsiväline turg siiski ei kao, sest ilmselt tehakse ka edaspidi aeg-ajalt mõned suuremahulised tehingud börsiväliselt ja alles jääb ju ka suur hulk väikesi ettevõtteid (nagu kasvõi eelmise nädala uustulnuk Viljandi ATP), kes niipea (kui üldse kunagi) ei plaani oma aktsiat börsi nimekirjades registreerida või minna vabaturule.

Suurima käibega aktsia Tallinna börsil oli eelmisel nädalal Forekspanga aktsia -- 8 213 625 kr. Aktsia keskmine hind, mis esmaspäeval oli 77,71 kr, langes nädalaga 1,07 kr, jäädes reedel pidama 76,64 kroonile. Börsivälisel turul tehti Forekspanga aktsiaga kolm tehingut kogukäibega 961 197 kr.

Hoiupanga aktsia käive oli börsil 2,40 mln ja väljaspool börsi 0,3 mln kr. Aktsia hind liikus 33,25 ja 35,5 kr vahel, keskmine hind tõusis esmaspäevaselt 34,93 kroonilt 35,02 kroonile reedel. Suuremaid hinnakõikumisi Hoiupanga aktsial möödunud nädalal ei esinenud, kuigi teade Tööstuspanga omakapitali suurest vähenemisest oleks teoreetiliselt võinud seda põhjustada. Nädala lõpus hoidis Hoiupanga aktsionäre kindlasti põnevil aktsionäride erakorraline üldkoosolek. Kaks peamist küsimust, mille kohta üldkoosolek pidi otsuse vastu võtma olid Hoiupanga liitumine Tööstuspangaga ja Hoiupanga aktsiakapitali laiendamine. Võis arvata, et need küsimused tekitavad aktsionäride hulgas lahkarvamusi, kuid hääletamise tulemused olid ootamatult üksmeelsed -- liitumise poolt oli 99,88% ja aktsiakapitali laiendamise poolt 99% kohalolnutest.

Börsivälise turu kõige silmapaistvam aktsia oli möödunud nädalal kahtlemata Tallinna farmaatsiatehase aktsia. Aktsiaga tehti möödunud nädalal börsi vabaturul 72 tehingut käibega 4,74 mln kr. Lisaks tehti 6 tehingut börsivälisel turul käibega 343 335 kr. Aktsia hind tõusis esmaspäevaselt 31,57 kroonilt 35,96 kroonile neljapäeval. Õige tõus toimus aga alles reedel, kui aktsia hind kerkis kiiresti üle 40 kr taseme, jäädes õhtul pidama 41,8 kroonile. Keskmine hind oli reedel 40,58 kr ehk 28% rohkem kui nädal tagasi. Kiire hinnatõusu põhjustas uudis farmaatsiatehase laienemisest Venemaale.

Viimasel ajal langeva trendiga püsinud ÄP indeksid ilmutasid möödunud nädalal mõningaid muutuse märke. Paremini läks üldindeksil, mis farmaatsiatehase aktsia toel tegi reedel 2,5punktise tõusu, lõpetades nädala +2,26 punktiga. Pangasektori indeks tõusis reedel 0,49 punkti, 325,15 punktile, kuid nädalakokkuvõttes langes 1,48 punkti

Hetkel kuum