26. august 1996 kell 22:00

Revolutsioon meditsiinitehnoloogias

Telekirurgia on ettevõtte üks tähtsamaid tegevusvaldkondi. Äsja ostis Elekta Prantsuse arendusettevõtte Deemed, kellega ühistöös on valminud kirurgiline robt Surgiscope.

Robot riputatakse operatsioonisaali lakke ning see koosneb nii kirurgilistest instrumentidest kui mikroskoobist. Tulevikus võivad kirurgid kasutada operatsioonidel eemalviibivate kolleegide abi.

Mullu investeeris Elekta telekirurgiasse 50 miljonit krooni, sel aastal on kavas investeerida veel 80 miljonit. Telekirurgia, nagu firma teisegi põhitoote lasernoa, eelis on suurem täpsus.

«Teeme kirurgias revolutsiooni,» ütles Elekta tegevdirektor Laurent Leksell.

Maailmakuulsaks sai Elekta lasernoaga, mis on vallutamas uusi turge eelkõige Aasias.

1995. aastal müüdi Hiinale 14 lasernuga. Kogus võib tunduda tühine, kuid iga nuga maksab 45 miljonit krooni ning kujutab iga lääne haigla jaoks hiigelinvesteeringut.

Lasernuga ei võimalda üksnes ajurakkude eemaldamist, vaid ka funktsionaalsete haiguste -- epilepsia, Parkinsoni tõve -- ravi. Samuti on võimalik opereerida silmavähki.

Elekta eelmise majandusaasta käive oli 1,5 miljardit krooni, kasum langes aga 90 miljonile kroonile kõrgete arenduskulude tõttu. DI

Hetkel kuum