27. august 1996 kell 22:00

Kiviteri ostuks viis pakkumust

Eesti suurima keemiatööstusettevõtte Kiviter ostuks pakkumuse teinud firmadega on seotud AS Talinvest, ASi Eesti Kindlustus erastamiskonkursil osalenud väliseestlane Jaan Uustalu, Eurodec Transkeemia AS, Arengufinantseeringu AS ja ASi Mainor president Ülo Pärnits.

Kiviteri Kiviõlis asuva tootmisüksuse peale on pakkumuse esitanud Mainori endine konsultant Toom Pungas.

Kiviteri erastamise vastu on viimastel aastatel tundnud huvi ka Vene gaasikontsern Gazprom ja viimase Kohtla-Järvel asuv tütarfirma AS Nitrofert. Äripäeva andmetel Gazprom aga pakkumust ei esitanud.

Kiviteri peadirektor Jüri Soone ütles, et ta pole teadlik, kes on erastamisagentuurile Kiviteri ostutaotluse esitanud. «Need huvilised käivad siin spetsiaalselt Kiviteri erastamiseks loodud firmade nime all ja seepärast on raske hinnata, kes on nimede taga,» sõnas Soone.

Nitroferdi ja Gazpromi võimalikku huvi kommenteerides ütles Soone, et varasematel aegadel on Gazprom Kiviteri vastu huvi üles näidanud. «Minu arvates on see loomulik, kui nad uuesti huvi ilmutavad,» lausus ta.

Eesti Gaasi peadirektor Aarne Saar ütles, et Eesti Gaasi 30% aktsiate omanik Gazprom on Eesti Gaasi kaudu huvi tundnud Kiviteri liimvaikude tootmise erastamise vastu. Seoses metanoolitehase rajamisega on aga nii Eesti Gaas kui Gazprom huvi Kiviteri vastu kaotanud, kinnitas ta.

Jüri Soone ütles, et raske on Gazpromi võimalusi hinnata. Kuna tegemist on võimsa organisatsiooniga, siis ei takista kahe miljardi kroonise metanoolitehase rajamine neil Kiviteri erastada.

Kiviteri tuleviku seisukohalt on oluline, milliseks kujuneb peamise tooraine -- põlevkivi hind, rääkis Jüri Soone. Ta lisas, et Kiviter vajab mahukaid investeeringuid.

Tegevjuhtkonna ja majandusministeeriumi koostatud Kiviteri arengukava kohaselt vajab ettevõte järgneva viie aasta jooksul investeeringuid miljardi krooni ulatuses.

Suurematest projektidest on Kiviteris praegu pooleli elektri ja bensiini tootmise alustamine.

Investeeringud on vajalikud tootmise efektiivsuse tõstmiseks, sest sellise suure käibe ja madala rentaablusega ettevõte ei saa kaua konkurentsis püsida, rääkis Soone.

Kiviteri eelmise aasta käive oli veidi alla miljardi krooni ja kasum oli 30 miljonit krooni.

Jüri Soone sõnul tuleb käesoleva aasta käibeks umbes miljard krooni ja puhaskasumiks 15 miljonit krooni.

Äripäevale teadaolevalt pole erastamisagentuur veel parimat pakkujat välja valinud.

Hetkel kuum