27. august 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Välisminister Siim Kallas ütles RASi Eesti Merelaevandus erastamisviisi kommenteerides, et tal ei ole midagi väliskapitali vastu. Ettevõtte konkurentsi tagamiseks maailmas on see Kallase hinnangul vajalik.

Kallas selgitas, et Eesti erastamispoliitika on seni pidanud vajalikuks tuumikinvestorite kaasahaaramist. Kahtlemata on välisinvestorid need, kes suudavad uuendada tehnoloogiat ja tõsta konkurentsivõimet, lausus Kallas.

«Ma ei näe väliskapitali kaasamises mingisugust ohtu Eesti suurematele ettevõtetele,» märkis välisminister.

Kallas nentis samas, et hoiduks heameelega kommentaaridest konkreetse ettevõtte erastamisviisi suhtes, öeldes, et pole sellega eriti kursis.

Erastamisagentuur kuulutas esmaspäeval välja Eesti Merelaevanduse 70 protsendi aktsiate erastamise aktsiakapitali laiendamise teel. BNS

RE Eesti Kütus võib tasuda ASile AA-Õligrupp 20 miljoni kroonise võlanõude eest AS Traffic Service'i ja Transoili aktsiate müügist saadud rahaga.

RE Eesti Kütuse peadirektor Toomas Saks ütles, et arbitraazhi kevadine otsus, mis kohustab Eesti Kütust tasuma Õligrupile ligi 20 miljonit krooni, on ametlik ja seda tuleb täita. «Kohtu otsus on olemas ja praeguses olukorras tuleb paratamatult seda täita,» nentis Saks.

Selle raha saaks kätte Eesti Kütusele kuuluvate ASi Traffic Service ja Transoili aktsiate müügist, märkis Saks. Traffic Service ja Transoil on Neste ja Eesti Kütuse ühisfirmad. Kevadel sõlmis Esoil Eesti Kütusega erastamisagentuuri nõudmisel solidaarsuslepingu, millega Esoil võttis endale kaasvastutuse Eesti Kütuse vastu suunatud nõuete suhtes. Eesti Kütus peab AA-Õligrupile tasuma 20 miljonit krooni. BNS

Hoiupanga järelevalvenõukogu katkestas teisipäeval koosoleku, mille üheks küsi-museks oli Tööstuspanga liitumislepingu kinnitamine, ütles Hoiupanga pressiesindaja.

Järelevalvenõukogu jätkab katkestatud koosolekut täna kell 14. Pressiesindaja sõnul arutas nõukogu ka teisi küsimusi, mis olid samuti «pika arutelu» objektiks. Kokku kestis nõupidamine kolm tundi.

Tööstuspank ja Hoiupank sõlmisid laupäeval liitumislepingu, millega Hoiupanga bilansimaht tõuseb 3,9 miljardi kroonini. BNS

Saare maakohus kuulutas 20. augustil välja Saaremaa elektroonikaettevõtte Origo Eesti pankroti. Origo Eesti suurim võlausaldaja on 1,2 miljoni krooniga maksuamet.

Ettevõtte omanikud leiavad, et üks olulisemaid lisakulutuste ja seoses sellega makseraskuste tekkimise põhjusi on aasta algul tekkinud tüli Origo Eestile tootmisbaasi rentinud ASiga Elea, ütles ajutine pankrotihaldur Kersti Põld.

Põld ütles, et 10. septembril on ettevõtte võlausaldajate esimene üldkoosolek. Ta lisas, et ilmselt peab ta võlausaldajatele tegema ettepaneku Origo Eesti likvideerida.

AS Origo oli 1,5miljonilise kuukäibega ettevõte, mis valmistas põhiliselt SAT-TV tüünereid. AS Origo Eesti on Origo Estland AB tütarfirma, mille aktsionärid on Stefan ja Olav Fahlander, Jens Strandell, Pertti Jokinen, Heldus Allese ja Aarne Aus. BNS

Eesti väliskaubandusdefitsiit tõusis juulis miljardist kroonist 1,3 miljardi kroonini.

Tolliameti tollistatistika andmeil moodustas kaupade eksport 1,762 mld ja import 3,089 mld krooni. Juulis vähenes kaupade eksport juuniga võrreldes 125,9 mln ja import suurenes 172,7 mln krooni võrra.

Kokku oli Eestil juulis väliskaubanduspartnereid 93 riigist, millest 42 oli tollistatistika kaubandusbilanss positiivne.

Eesti eksport Venemaale moodustas 19,4% kogu kaubavahetusest, Soome 14,7% ja Lätti 10%. Enim imporditi kaupu Soomest (37,4% kogukäibest), Venemaalt (9,8%) ja Saksamaalt (8,8%).

Eksport Venemaale suurenes 51 mln ja Lätti 39 mln krooni võrra.

Import Soomest suurenes 92 miljoni krooni võrra. Juulis vähenes juuniga võrreldes import Saksamaalt 40 miljoni ja Rootsist 29 miljoni krooni võrra. BNS

Hetkel kuum