27. august 1996 kell 22:00

RE Eesti Kütus esitas pankrotihagi ASi Eesti Talleks vastu

Eesti Kütuse nõude aluseks on Tallinna linnakohtu otsus 1993. aastast, millega mõisteti Eesti Talleksilt Eesti Kütuse kasuks välja ligi poolemiljoniline kütusevõlg.

Algselt tasus Eesti Talleks võlga maksegraafiku järgi, aga eelmise aasta suvel maksed katkesid, teatas Eesti Kütuse jurist Hardi Roosimaa. Kuna Eesti Kütus on esitanud mitu taotlust ja pankrotihoiatuse Eesti Talleksi vastu, siis tundub, et Eesti Talleks maksmisest huvitatud ei ole, lausus ta.

«See on üks võimalus võlg kätte saada, seejuures küllaltki efektiivne, sest segab võlgniku majandustegevust,» põhjendas Roosimaa pankrotiavalduse esitamist.

Tallinna linnakohus määras Eesti Talleksi ajutisteks pankrotihalduriteks Eve Silbergi ja Rein Vaiksaare, kes teevad kindlaks ettevõtte vara ja võlgade suuruse.

Praeguse seisuga Eesti Talleksil rohkem võlausaldajaid ei ole, kinnitas kohtunik Imbi Sidok. Tema sõnul taotles Eesti Kütus ka Eesti Talleksi varade võõrandamise keelustamist, mille kohus osaliselt rahuldas.

Eesti Talleksi peadirektor Andres Sarri andis võla väljanõudmiseks ise põhjuse, näidates oma osalemisega ASi Esoil erastamisel, et tal raha on, lausus Eesti Kütuse kuraator Kalev Pikaru.

Pankrotiavaldust ei saa võtta tõsiselt, kommenteeris Andres Sarri. «Keegi tahab 160 000 krooni pärast Eesti Talleksi pankroti välja kuulutada, kuid ma ei näe siin kellegi huvi, et niisugust rumalat nalja teha,» lisas ta.

«Ülehomseks on see raha neile üle kantud,» lubas Sarri eile õhtupoolikul. «Jätan kaks päeva firma autodele bensiini ostmata, see teeb umbes sama välja,» tõdes ta.

Pankrotiavalduse esitamist nimetas Sarri Esoili erastamise järellainetuseks. «Saksal on hädasti raha vaja, et tasuda AA-Õligrupile võlanõue,» lausus ta. «Loodan, et ta kannab raha kohe AA-Õligrupile üle, muidu pannakse Saks ise kuhugi vahele.»

Eesti Kütuse võlanõude tasumises AA-Õligrupile seni mingit dokumenti allkirjastatud pole, kinnitas ASi AA-Õligrupp juhatuse esimees Aadu Luukas. «Seetõttu arvan, et need ei ole omavahel seotud sündmused,» kommenteeris ta.

Eesti Kütuse peadirektor Toomas Saks peab pankrotiavalduse esitamise seostamist eelmisel kuul lõppenud Esoili erastamisega alusetuks.

«Julgen väita, et oleme isand Sarriga päris hästi läbi saanud, aga raha pole saanud,» lausus Saks, «niisama lihtne see asi ongi.»

Hetkel kuum