3. september 1996 kell 22:00

Ukraina hakkab naftat eksportima

Ukraina valitsus on sõlminud firmaga Hellas lepingu, mille kohaselt peaks nafta tarnimine Krimmist algama juba järgmisel aastal.

Kuna uuringud uues Krimmi Aktashi leiukohas on paljutõotavad, siis ennustab uuringuid teostava Kanada firma Epic Energy tegevdirektor Ronald Cormick, et sealseks päevatoodanguks kujuneb ilmselt 7000 barrelit.

Kui leiukohas toodetav gaas on kavas ära kasutada kohalikuks otstarbeks, siis naftast tahetakse kuni 80% müüa Kreeka naftatöötlemistehastele, sõnas Cormick.

Ukraina valitsus teeb praegu aktiivseid jõupingutusi, et suurendada riigi sõltumatust Venemaa energiatarnetest, sest teatavasti on Ukrainal juba pikka aega raskusi Venemaale gaasi eest maksmisega. Ukraina on maailma kümnes energitarbija ja seal töötab 15 aatomijõujaama.

Praegu peab Ukraina valitsusega läbirääkimisi USA firmaga Marathon Oil, kes kavatseb Poltaava gaasileiukoha hõlvamisse investeerida kuni 200 miljonit dollarit. Praegu ehitavad ukrainlased sinna piirkonda uut vabrikut, mille aastane gaasitootmisvõimsus tuleb miljard kuupmeetrit. DN

Hetkel kuum