10. september 1996 kell 22:00

Ametnike tehinguid ei soovita kontrollida

Kevadel, mil tuli avalikkuse ette Tallinna linnapea Jaak Tamme korteritehing, tegid neli riigikogu liiget ettepaneku moodustada riigikogu ajutine komisjon kontrollimaks kohalikele omavalitsustele omandireformi käigus üle antud varaga seotud tehinguid.

Reformierakondlase Feliks Unduski sõnul on kohalikud omavalitsused sõlminud palju kahjulikke müügi- ja rendilepinguid. Unduski sõnutsi on see tingitud nii ametnike omavolist kui seadusandlikest puudujääkidest.

Komisjoni moodustamiseks on kõige suuremat vastuseisu osutanud maaliit, pensionäride ja perede liit ning koonderakond.

»Hääletan otsuse vastu, mitte sellepärast, et olen Haapsalu volikogu esimees ja kardan, vaid sellepärast, et seni on kõigi komisjonide töö tulemus olnud null,» põhjendas vastuseisu koonderakondlane Ülo Uluots. «See on järjekordne katse probleemistikku edasi lükata, kuid see on väga stiilne koonderakonnale,» kostis Undusk.

Maaliidu esindaja Lembit Arro märkis, et iga kohalik omavalitsus võiks ise enda kontrollimisega hakkama saada. «Meie demokraatia sellisel tasemel veel ei ole,» ei nõustunud Undusk.

Unduski sõnul püütakse komisjoni moodustamisega venitada põhjusel, et tulevad uued kohalike omavalitsuste valimised ning samuti ei juleta enne valimisi otse öelda, et komisjoniga ei lepita.

Isamaalase Toivo Jürgensoni sõnul käis kogu vaidluspunkt Tallinna omavalitsuste tasandil. «Praegune valitsuskoalitsioon on absoluutselt kunstlik kooslus, ainus programmiline punkt, mis neid koos hoiab, on võimu hoidmine,» lisas Jürgenson.

Muudatusettepanekud komisjoni moodustamise ja töö osas peavad riigikogu liikmed esitama täna.

Hetkel kuum