10. september 1996 kell 22:00

Visioone börsi arengust sel hooajal

Esimesed märgid kauplemise elavnemisest börsil on käes: eelmisel nädalal suurenes nii kauplemise maht kui tõusid ka aktsiate hinnad. Näiteks Äripäeva aktsiaindeks on suvisest madalseisust 262,84 punkti (17. juunil) kindlalt üle saanud ja on juba üsna lähedal 300 punktile. Lisaks on kõik arvestatavad aktsiad jõudnud kas börsi põhinimekirja või börsi vabaturule. Börs hakkab varsti vahendama ka fondiosakute noteeringuid, ehkki kauplemine nendega jääb fondide enda pärusmaaks. Seega on kauplemise hõlbustamise mõttes olnud börsi areng kiire.

Milliseid ühiseid jooni võib leida üksikute aktsiate võrdluses välisbörsidega? Farmaatsia on üks tugevamaid ja selgelt eristunud sektoreid välisbörsidel. Nimetagem siin kasvõi Astrat -- Stockholmi börsi esimest aktsiat. Fantastilise tähelennu on suvises vaikelus teinud sõsar -- Tallinna farmaatsiatehase aktsia. Pärast aktsiakapitali kolmekordset laiendamist juuni lõpus langes aktsia hind ca 50 kroonilt 16--18 kroonile, nii nagu P/E suhtele tuginev käsitlus dikteerib. Tehase head kasuminumbrid pluss tootmise arendamine Venemaal pluss avatus ajakirjandusele on toonud aktsia hinna kahe ja poole kuuga peaaegu endisele tasemele (üle-eilne sulgemishind 42,75). Kuid unustada ei tohi sedagi, et farmaatsiatehas on esimene oma sektori esindaja ja pürgib esimese mittepangast ettevõttena börsi põhinimekirja. Ravimid olid, on ja tõenäoliselt jäävad, sest isegi Pipile, kes oli terve kui purikas, meeldis võtta «ravumit».

Potentsiaalselt sama head shansid, kui olid farmaatsiatehasel, on Pennul -- juhatada sisse nn high tech'i (kõrgtehnoloogia) aktsiate plejaad. Näiteks New Yorgis on terve börs, Nasdaq, spetsialiseerunud high tech'i aktsiatele, Eestis oleks Pennu nimetatud sektoris teerajaja. Arvestades Eesti tormilist arvutiseerimist, Internetti, tiigrihüppeid jne, on koht börsil lausa karjuvalt tühi. Välisinvestor (-häkker) tuleb Eestisse, ja börs ei pakugi veel ühtki infosajandi aktsiat!

Tähele tuleks panna ka EMV aktsiat, mis on kahe ja poole kuuga teinud kahekordse tõusu 150 kroonilt 300-le. EMV esindab praktiliselt ainuisikuliselt sektorit, mis välisbörsidel on ehituse ja engineering'u (hea eestikeelne vaste puudub) nime all.

Millistest aktsiatest on Tallinna börsil puudus? Eelkõige on puudus ühest ekspordile orienteeritud, puitu, paberit ja tselluloosi tootvast ettevõttest, mille aktsia oleks börsil. Nagu umbes soomlaste Metsä Serla või rootslaste MoDo. Kes sooviks investeerida Eesti eksporti, ja kindlasti neid leiduks, investeeriks just metsatööstusse. Järelturul pole veel ühtki kindlustusseltsi või liisingfirma aktsiat. Esimesena tulija teeks siin teistega edumaa sisse.

Pankade aktsiate hinnad on momendil kitsas vahemikus ning ühte või teist eelistada on raske. Kuid iga investor peaks uurima Hoiupanga uut, 32 miljoni krooni suurust uusemissiooni, korraldajaks Hansa Investeeringud. Täpselt aasta tagasi, septembris-oktoobris, toimus Hoiupanga 30 miljoni kroonine uusemissioon, mis osutus populaarseks ja investoritele tulusaks. Praeguse emissiooni puhul sõltub kõik aktsia hinnast.

Hetkel kuum