11. september 1996 kell 22:00

Pangad sunnivad kliendile peale endale sobiva kindlustusseltsi

Sel nädalal teatas Hoiupanga laenuarendusosakonna juhataja Tanel Kõivupuu Soome kindlustuskontserni tütarfirmale Sampo Kindlustus, et Sampo Kindlustus Hoiupanga aktsepteeritavate kindlustusseltside nimekirja ei kuulu.

«Teie firmas sõlmitud poliisi lõppemise korral tuleb kliendil reeglina uus poliis sõlmida Hoiupanga aktsepteeritavas kindlustusfirmas,» teatas Kõivupuu Hoiupanga laenukomitee otsusele viidates.

Sampo Kindlustuse peadirektor Kari Aitoleti ütles Hoiupanga otsust kommenteerides, et tema võtab seda kui Sampo usaldusväärsuses kahtlemist.

Tanel Kõivupuu ütles Äripäevale, et Hoiupanga otsus ei tähenda Sampoga koostööst keeldumist. Hoiupangal on Kõivupuu kinnitusel rohkem kui üks kindlustusselts, keda aktsepteeritakse, kuid Sampo nende seas ei ole.

Olari Taal kinnitas, et Hoiupangal on aktsepteeritavate seltside nimekirjas ASA, Polaris, Leks, Eesti Kindlustus, Seesam, Hansa Kindlustus ja Bico.

Hansapanga juhatuse liige Indrek Neivelt lausus, et Eestis on vaba turumajandus, mistõttu kedagi kusagil kindlustama sundida ei saa. «Meie aktsepteerime peaaegu kõiki kindlustusseltse,» märkis Neivelt. «Kui Sampot ei aktsepteerita, siis on see küll väga piinlik lugu, sest ta on Soomes niivõrd suur tegija.»

Neiveldi kinnitusel ei ole klienti võimalik laenu andmisel kindlas firmas kindlustama sundida juba seetõttu, et klient läheb seepeale teise panka. Kogutud preemiate mahult kolmanda kindlustusseltsi Salva Kindlustus juhatuse aseesimees Toivo Voit lausus, et suhted pankade ja kindlustusseltside vahel on aetud absurdini.

«Salvasse tuli klient kindlustuslepingut tühistama, et Hoiupangast saada 20 000 krooni laenu,» lausus Voit. «Hoiupank nõudis uue poliisi sõlmimist panga aktsepteeritavas kindlustusfirmas, milleks Salva ei olnud.»

Voit lausus, et olukorda arvestades peaks ta loobuma näiteks liikluskahju eest hüvitusraha kandmisest Hoiupanka, sest võib-olla homme seda panka enam ei ole.

«Kui pank ei usalda kindlustusseltsi, ei saa ka kindlustusselts usaldada panka,» kinnitas Voit. Ta lisas, et teiste pankadega Salval seni selliseid probleeme pole olnud.

Äripäeva helistas hiljuti üks Hansapangast laenu saada soovinud klient, kes väitis, et Hansapank soovitas tal tungivalt laenu saamiseks sõlmida kindlustuspoliis Hansapanga Kindlustusseltsis. Tegemist oli üle 100 000kroonise eluasemelaenuga.

Hansapanga Kindlustusseltsi aktuaar Indrek Holst kinnitas, et Hansapangas sellist otsust küll ei ole, mis sunnib kliente poliise ainult Hansapanga Kindlustusseltsis sõlmima.

«Kindlasti soovitatakse oma seltsi,» märkis Holst. «Aga nõudmist ei ole ja see juhus võis olla mõne pahase kliendiga, kellel tekkis probleeme.»

Eesti Kindlustuse peadirektori Ivar Virkuse ütlusel on täiesti tunnetatav, et pangad soosivad enam neile endale kuuluvaid kindlustusseltse. «Mulle muidugi meeldiks, kui Hoiupanga kliendid sõlmiksid lepingud ainult Eesti Kindlustuses,» sõnas Virkus. «Aga nii see kahjuks ei ole.»

Virkus ütles, et tema andmetel peab Tallinna Pank rangelt soovitavaks oma klientidel sõlmida poliis tema tütarseltsis Leks.

«Kindlasti mitte pole Leks ja Tallinna Pank midagi taolist teinud,» lausus kindlustusseltsi Leks juhatuse esimees Raul Kastan. Ta selgitas, et Leks soovitas Tallinna Panga laenuosakonnal aktsepteerida nelja kuni kuut kindlustusseltsi. «Kui nende nelja seas on ka Leks, on mul väga hea meel,» märkis Kastan.

Tallinna Panga juhatuse liige Raivo Vare kinnitas, et Tallinna Pank sunnimeetodit kasutanud pole. «Aga oma kindlustusfirmas sõlmitud poliisiga saab klient oma krediidivajaduse kiiremini rahuldatud,» sõnas Vare. «Meie aktsepteerime nii Sampot kui Salvat.»

Hetkel kuum