12. september 1996 kell 22:00

Kakaotootjad mures

Esmaspäeval algas Londonis rahvusvahelise kakaoorganisatsiooni (ICCO) seminar, kus muuhulgas arutatakse EÜ ettepanekut lubada kasutada taimerasva shokolaadis. Taolist praktikat viljeletakse Suurbritannias, Iirimaal ja Saksamaal, mujal kasutatakse ainult kakaod. Juhtivad kakaoeksportijad on väga murelikud, sest kakao asendamine taimerasvaga vähendab kakao nõudlust 120 kuni 200 tuhande tonni võrra aastas. Samal ajal oli kakaosaak väga rikkalik. Maailma suurim kakaotootja, Elevandiluurannik, kogus möödunud sesoonil oma rekordsaagi (1,1 miljardit tonni). Ka teiste suurtootjate (Ghana, Indoneesia) saak oli oodatust suurem.

Haruldase väärismetalli pallaadiumi hind langes kolmapäeva hommikuks Londoni metallibörsil viimase 33 kuu madalaimale tasemele 123 USD/unts. New Yorgi ja Tokio börsidel saavutasid futuurhinnad koguni kõigi aegade madalaima tulemuse.

Pessimistlikud diilerid kardavad, et hind võib langeda kuni 110 USDni untsilt. Optimistid arvavad seevastu, et Venemaa, kes on maailma suurimaid pallaadiumitootjaid, ei lase sellel langeda alla 120 dollari. Hinnalanguse põhjuseks arvatakse olevat autode väike läbimüük USAs ja Jaapanis, sest üheks peamiseks pallaadiumi kasutusalaks on autotööstus. Samal päeval langes ka alumiiniumi hind 1453 dollarini tonnist, mis on madalaim pärast 1994. aasta augustit.

Mitmed Euroopa ja Põhja-Ameerika tselluloositootjad on teatanud juba teisest hinnatõusust viimase kolme kuu jooksul. Maailma suurim tselluloositootja Weyerhaeuser tõstab esimesest oktoobrist okaspuutselluloosi hinda kuni 620 USD/t. Ka Kanada, Rootsi ja Soome mõned tehased on teatanud hinnatõusust 50 dollari võrra. Paberipuu kokkuostuhinnad Eestis tõusid augustis kuni 8,5 protsenti.

Hetkel kuum