7. oktoober 1996 kell 22:00

ÜRO ei pankrotistu

Rahapuuduses ÜRO ei olnud suvel kaugel sellest, et hakata kaaluma oma tegevuse lõpetamist. Tänaseks on rahakriisist üle aidanud ühelt poolt Venemaa suurejooneline lubadus tasuda organisatsioonile oma 400 miljoni dollariline võlg, millest pool on juba makstud, ning teisalt USA kongressis rasketel, kuid mitte võimatutel tingimustel eraldatud vahendid.

Venemaale on koht ÜRO julgeolekunõukogus üks olulisemaid diplomaatilisi vahendeid. Venemaa koos Hiina ja Prantsusmaaga on teatanud oma jätkuvast toetusest organisatsiooni praegusele peasekretärile Boutros Boutros Ghalile hoolimata Washingtoni ähvardusest tagasivalimine blokeerida.

USA kongress hoiatas ÜROd, et seob oma edasised väljamaksed range kinnipidamisega organisatsiooni säästu- ning koondamiste programmist.

Ajavahemikus 1996--1997 kavatsetakse ÜRO ligi 10 000 töötajast koondada tuhatkond ning 1998. a veel 600 inimest.

Nüüd, kui organisatsiooni rahaline seis on paranenud, loodetakse tasuda võlg riikidele, kes on eraldanud vahendeid rahuvalveoperatsioonide finantseerimiseks.

Mitu aastat on ÜRO oma tavaeelarve auke lappinud rahuvalve vahendite arvel. Ka käesoleval aastal jääb eelarve tõenäoliselt 125 miljoni dollariga defitsiiti. FT

Hetkel kuum