10. oktoober 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Riia linn peaks sajandivahetuseks elanikele tagama kvaliteetse joogivee ning linna heitvete puhastamise, kinnitas keskkonnaminister Indulis Emsis pärast kokkuleppe sõlmimist Rootsi rahvusvahelise arenguabi agentuuriga (SIDA).

SIDA eraldab Lätile 5,24 mln dollarit tagastamatut abi, mida kasutatakse joogivee puhastamiseks ning puhastusseadmete rajamiseks ja rekonstrueerimiseks. Seni jõuavad 200 000 elanikuga Riia kesklinna heitveed Daugava jõkke puhastusseadmeid läbimata.

SIDA kaasaabil on analoogilisi projekte teostatud Liepajas, Daugavpilsis, Klaipedas, Kaunases, Shiauliais ja Haapsalus kogumaksumusega 30 miljonit dollarit.

Puhta vee tarbimine oli Riias 1995. a 378 000 kuupmeetrit elaniku kohta, seda paljus väga suurte kadude tõttu. LETA-ETA

Venemaa valitsus otsustas Soome lahe äärde rajatavasse Luuga sadamasse ehitada transpordikompleksi söe laadimiseks.

Kompleksi võimsuseks on plaanitud kaheksa miljonit tonni sütt aastas.

Projekti algatasid Venemaa transpordiministeerium ning kütuse- ja energeetikaministeerium, samuti kompanii Rosugol.

Projekti finantseeritakse riigieelarvest, samuti Vene ja välisinvestorite laenudest. Valitsuse otsuse kohaselt ehitatakse kompleks aastatel 1996--1999. INTERFAX-BNS

Soome toetab tänavu 1,5 miljoni margaga Soome lahe lõunakaldal asuvat Sosnovõi Bori tuumaelektrijaama turvasüsteemide parandamist.

Projekti rahastab rahandusministeerium, tööd teeb aatomiturvakeskus. STT-BNS

Vene pangad ei tunne erilist huvi koostöö vastu Balti pankadega, ütles Vene kommertspankade assotsiatsiooni asepresident Vjatsheslav Zahharov Riias toimuval panganduskonverentsil.

Zahharov seletas Vene pankade vähest huvi Balti finantsturu väiksuse ning Venemaa ja Balti riikide majandussidemete nõrkusega. Samuti on Vene pankadel Eesti, Läti ja Leedu panganduse hetkeseisu kohta liiga vähe informatsiooni, lisas ta.

Zahharov märkis aga, et Vene pankuritel on oma Balti kolleegidelt nii mõndagi õppida. «Teil on väikesed riigid ja keskpangad suudavad kommertspankade tegevust tõhusalt kontrollida,» lausus ta. BNS

Saksamaa RWE AG ja Veba AG kavatsevad koos Briti firmaga Cable & Wireless (C&W) oma telekommunikatsioonialase tegevuse Saksamaal ühendada, millega tekiks tõsine konkurent seni monopoolsele Deutsche Telekomile.

Veba ja C&W on seni juba teinud koostööd Vebacom-ühisettevõtte raames, kuid nüüd lisandub neile veel kolmanda partnerina RWE, kellele hakkab kuuluma 51protsendiline osalus loodavas ühisettevõttes Netco.

Netco põhihooleks jääb võrgu- ja infrastruktuuriteenuste tagamine, kuna teine loodav ühisettevõte Servco hakkama tegelema otsese klienditeenindusega. REUTER-ETA

Rootsi-Shveitsi tööstusgrupp ABB teatas eile, et grupi uueks presidendiks saab järgmisel aastal senine asepresident Göran Lindahl, kes võtab ameti üle Percy Barnevikilt. 55aastane Barnevik jätkab juhatuse esimehena.

Barnevik märkis, et ABB «juhatus usub vajadusse lahutada täidesaatev võim administratiivsest rollist».

Barnevik on gruppi juhtinud selle asutamisest 1988. a Rootsi Asea ja Shveitsi BBC Brown Boveri ühinemise järel. Uueks asepresidendiks saab Sune Karlsson. AFP-BNS

Prantsuse seaduseandjad tegid ettepaneku kehtestada kiirtoidule kõrgem maks, et kaitsta vanamoodsaid Prantsuse bistroosid.

Rahvusassamblee rahanduskomisjon kiitis heaks paranduse 1997. a eelarves, tõstes kaasamüüdava toidu pealt võetavat käibemaksu 5,5 protsendilt 20,6-le.

Parlamendisaadikud ristisid uue maksu Big Maci maksuks, sest see tooks suurimat kahju hamburgerigigandile McDonald's. REUTER-BNS

Hetkel kuum