21. oktoober 1996 kell 22:00

Uus kord on ettevõtjatele tülikas

Registreeritud maksukohustuslasele igapäevase ja igakuise arvepidamise korra kehtestamiseks on rahandusministeerium välja töötanud spetsiaalsed ostu-müügiandmikud, mille täitmine on ettevõtjaile kohustuslik. Maksustamisperioodi lõpul tuleb teha andmikesse kantud kaupade ja teenuste ostu-müügitehingute kokkuvõte ja kajastada summad käibedeklaratsiooni vastavas kohas.

Reet Tederi sõnul pole andmikke raamatupidamise seisukohalt vaja, kuna nendes nõutavad andmed on vastavalt raamatupidamisseadusele juba ettevõtjate raamatupidamises kajastatud.

Andmike pidamine on ülearune ka käibemaksuseaduse seisukohalt, mis kohustab maksukohustuslasi niikuinii säilitama kõiki nõutavaid dokumente.

.

Raamatupidamisbüroo Ratioma-R juhatuse esimees Janika Lumi sõnas, et sellise korra kehtestamine põhjustaks raamatupidamistöös ümberkorraldusi, kuna firmasisese raamatupidamise jaoks tuleb sisse viia täiendavad aruanded.

«See on maksuameti huvides, kes on kontrolli intensiivistanud just käibemaksu osas,» lausus Lumi. «Ilmselt on nende töötajatel raske orienteeruda firmade erinevates registrites ja nad tahavad tööd hõlbustada.»

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Andres Hunt toonitas, et ostu-müügiandmikud on veel projekti staadiumis. «Rahandusministeeriumi ametnike arvutites võib olla tohutult palju igasuguseid eelnõusid ja mõtteid. Me tahtsime saada arvamusi selle põhimõtte kohta, kuidas seda probleemi lahendada, aga nüüd on kõik saanud sellest aru, et taoline kord tulebki,» on rahandusministeerium Hundi sõnul alles lahendust otsimas.

Hunt lisas, et keegi pole tahtnud seda, et ettevõtjad peaksid hakkama samu asju kirjutama eri kaustadesse. «Tegelikult käib diskussioon, kuidas võiks toimuda käibemaksu arvestus ja kui palju on meie seaduses tarvis maksuarvestuse jaoks eraldi arvestust,» sõnas ta.

Raamatupidamisseadus reguleerib ainult raamatupidamist puudutavaid põhimõtteid, aga maksustamisega seotud probleeme ei puuduta. «On tarvilik, et ka maksustamise jaoks oleks kirjas mingid õigusnormid arvestuse pidamise kohta,» märkis Hunt.

Hetkel kuum