22. oktoober 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Ronald Bergmanil on raske loobuda oma elutööst -- laevafirmast Nordström & Thulin.

Olles äsja müünud 9,6 mln ettevõtte A-aktsiat ostab Bergman nüüd pool miljonit N&T B-aktsiat.

Bergman omandas aktsiad turukursiga, mis teeb tehingu maksumuseks ca 9,5 mln Rootsi krooni.

«Ostsin aktsiad, kuna usun ettevõttesse ning sellesse, et laevandust ootavad ees tõusuaastad,» ütles Ronald Bergman. DI

Soome valitsus andis ekspordigarantiid kaubavahetusele Balti riikide ja SRÜ-ga 1,2 mld Soome marga suuruses summas.

Valitsus leiab, et garantiide andmine parandab Soome eksportööride konkurentsivõimet.

Garantiid jagunevad riikide lõikes järgmiselt: Eestile, Lätile ja Leedule kokku 250 miljonit marka; Venemaale ja Kasahstanile kokku maksimaalselt 800 miljonit marka; Ukrainale, Kõrgõzstanile, Usbekistanile, Aserbaidzhaanile, Turkmeeniale, Valgevenele, Moldovale, Gruusiale ja Tadzhikistanile kokku maksimaalselt 150 miljonit marka. BNS

Hansapanga tütarettevõte Hansabank-Latvija on oktoobris olnud ülekaalukalt suurim reklaamiandja Läti trükipressile, kirjutas B&B.

Hansabank-Latvija on oktoobris täitnud oma reklaamidega Läti trükipressis peaaegu 9000 cm² pinda. Suured reklaamikulud on seletatavad nimevahetuse ja uute teenuste tutvustamisega, märgib ajaleht.

Suuremad Läti pangad, nagu Parex ja Unibanka, ei osta kohalikus pressis kuigi palju reklaami ega kuulu isegi mitte kümne juhtiva reklaamiandja hulka.

Läti pangad eelistavad reklaamida päevalehtedes Business & Baltija ja Diena ning kolm korda nädalas ilmuvas ajalehes Dienas Bizness. BNS

ELi püüd blokeerida Washingtoni Kuuba-vastased kaubandusseadused põrkusid tõsise takistuse taha seoses Taani vetoga.

Diplomaadid märkisid, et ei Euroopa komisjon ega ülejäänud 14 liikmesriiki suutnud Taanit veenda, et plaanitavad vastuaktsioonid Washingtoni Helms-Burtoni seadusele ei kujuta endast sekkumist Taani suveräänsusse.

ELi välisministrid kogunevad esmaspäeval, et arutada Helms-Burtoni seaduse blokeerimist. REUTER -BNS

Standard & Poor's andis AAA krediidireitingu Põhjamaade investeerimispanga (NIB) 4000 miljoni Rootsi krooni suurusele võlakirjaprogrammile.

NIB finantseerib keskmisi ja lühiajalisi projekte ja eksporti, mis soodustab majandusalast koostööd liikmesriikide vahel. Pank annab muuhulgas investeerimislaenu Põhjamaadele, keskkonnalaene ja finantseerib investeeringuid arengumaadesse ja Ida-Euroopasse. BNS

Leedu valimistel võiduka Isamaaliidu peaministrikandidaat Gediminas Vagnorius ei poolda liti ja dollari kursi jätkuvat seotust.

Vagnorius märkis pressikonverentsil, et 1994. aasta aprillis dollariga seotud liti kurss pole seni kordagi muutunud. Samas on liti ostujõud langenud enam kui poole võrra ning seetõttu on Leedu põllumajandus ja tööstus Vagnoriuse sõnul nüüd agoonias.

Seni võimul olnud demo-kraatliku tööpartei juhid väidavad aga, et liti kursi vabakslaskmine riigi praeguses finantsseisus võib põhjustada inflatsiooni järsu tõusu.

Liti ja dollari kursi seotust pooldab ka rahvusvaheline valuutafond, mis on Leedule suurim laenuandja. INTERFAX-BNS

Hetkel kuum