29. oktoober 1996 kell 22:00

Taani tuuleenergiatööstus on edukas

Ükski teine majandusharu ei ole Taanis viimasel ajal saavutanud sellist edu nagu tuulenergiatööstus. Olles 15 aastat tagasi marginaalse tähtsusega, on see nüüdseks kasvanud 9000 töötajaga ja miljardilise käibega majandusharuks. Taanis on praegu maailma kuus suuremat tuuleenergiajaamade tootjat.

Viimase aasta jooksul on tuuleenergiajaamade müük plahvatuslikult kasvanud. Kokku on aasta jooksul müüdud nii Taani kui välismaale 1300 tuuleenergiajaama. Kokku toodavad need sama palju energiat kui Taanis viimase 15 aasta jooksul üles pandud tuulejõujaamad -- 600 megavatti. Kogu Taanis töötab 4000 tuuleenergiajaama, millest vanemad ei tooda loomulikult nii palju energiat kui uuemad.

Taani valitsus on seadnud eesmärgiks, et 2005. a peab 10% elektrist toodetama tuuleenergiajaamades, mis ühtlasi aitab oluliselt vähendada süsinikdioksiidiheitmeid.

Paljud taanlased on tuuleenergiajaamade osanikud. Umbes 20 miljonit Eesti krooni maksva tuuleenergiajaama haldamiseks on tavaliselt loodud kooperatiivid, kus osamaks on ligikaudu 6000 krooni.

Isegi Kopenhaageni südalinna on loodud mitu tuuleenergiaparki. Praegu on kavandamisel suur, 20 tuuleenergiajaamast koosnev park Kopenhaageni lähedale merele, Middelgrundile. See rahuldaks neli protsenti Kopenhaageni elektrivajadusest. DI

Hetkel kuum