5. november 1996 kell 22:00

Tshetsheeniasse kavas maksuvaba piirkond

Sarnane offshore-tsoon on juba loodud Tshetsheenia läänepiiril asuvas Ingushshias. Maksuvabastusi on mõnevõrra tsenseerinud rahvusvaheline valuutafond, mis sooviks Venemaa valitsuse heldest soodustuste jagamisest parema meelega võõrutada.

Viktor Tshernomõrdin ning teised Venemaa ametnikud on tutvustanud plaani kui võimalust luua Tshetsheeniale majanduslik motivatsioon Vene Föderatsiooni koosseisu jäämiseks ajal, mil Venemaa enese pingeline eelarveseis otseseid toetussummasid ei võimalda.

Valitsuse memorandumi kohaselt võimaldaks see Moskval lahendada pakilise probleemi: tõmmata legaalne barjäär Tshetsheenia, kus föderaalvalitsuse võim «on praktiliselt olematu ning kriminaalne majandustsoon saavutanud täisvõimsuse», ning riigi ülejäänud osa vahele.

Ühe juhtiva pankuri kommentaari kohaselt ei ole plaanil muud eesmärki kui Tshetsheenia separatistliku eliidi äraostmine.

Olukorra «kontrollimiseks ja reguleerimiseks» peab Moskva memorandumi kohaselt kehtestama kontrolli inimeste ja kaupade liikumise kohta üle Tshetsheenia piiri ning kontrollima kõiki finantstehinguid, mis on sooritatud Tshetsheenia ja muu maailma vahel.

Memorandumi autorid kardavad, et taoliste reeglite kehtestamine kutsuks esile «negatiivse reaktsiooni Venemaa meediakanalite, rahvusvaheliste organisatsioonide (Euroopa nõukogu, OSCE) ning mitmete välisriikide poolt (Balti riigid, Ukraina, Türgi)», kes kõik «süüdistaksid föderaalvõime sanitaartsooni loomises Tshetsheenia ümber».

Memorandum kinnitab, et majandusliku eritsooni loomine võimaldaks taolisi süüdistusi ennetada. FT

Hetkel kuum