10. november 1996 kell 22:00

Viinavaidluse kohtuotsus homme

Sodiko väidab oma kaebuses, et 21 konteinerist 14 kuulub talle, sest ta pole ostjalt, Antverpenis tegutsevalt firmalt Falcon raha saanud. Seega pole ka Sodiko omandiõigus müügitingimuste kohaselt kellelegi üle läinud.

Sodiko esindaja vandeadvokaat Aivar Ennok küsis reedesel kohtuistungil retooriliselt, kas toll üldse soovis konteinerite omanikku kindlaks teha. «Selle kindlakstegemiseks piisanuks ühest telefonikõnest Sodikole,» lausus Belgia firma esindaja. Ennoki sõnul sattus viinalast Riia asemel Tallinna eksikombel ning Eesti Merelaevandus pidanuks selle nädala jooksul tagasi Antverpenisse saatma, mida aga takistas tolli liigne agarus.

Tolliameti esindaja vandeadvokaat Jüri Leppiku küsimusele, miks Sodiko oma vara vastu kolme kuu jooksul kübetki huvi ei tundnud, vastas Ennok, et Sodiko oli veendunud eraomandi pühaduses ja puutumatuses. Ennoki meelest meenutavat tolli tegevus rannaröövlite aegu.

Aivar Ennok väitis, et tolliametnikud on suhtunud kauba saatelehtedel olevasse ingliskeelsesse märkesse price ex works liiga lihtsustatult. See ei tähendavat Ennoki arvates sugugi seda, et kauba eest on enne tehasest väljaviimist tasutud ja omandiõigus üle läinud. Sodiko ei kiirustanud, kuid ei aimanud ka konteinerite konfiskeerimise ohtu, ütles Ennok.

Jüri Leppik nõustus Ennoki ütlusega, et toll pole vaidlusaluse viinalasti suhtes tõepoolest erikonfiskeerimisotsust teinud. Leppik toonitas, et viin ja piiritus saadeti tänavu jaanuaris Livikosse töötlemiseks, sest 3 kuu jooksul ei suudetud leida omanikku. Mullu 3. oktoobril saatis küll Falcon tollile faksi, milles väitis, et kõik konteinerid kuuluvad talle. Saatedokumetide järgi oli Falconi oma vaid üks konteiner, Sodiko oma ükski.

Antverpenist saadi järelepärimisele vastuseks, et sealsete dokumentide järgi pandi Merelaevanduse kaubalaevale Kapten Konga hoopis spordi- ja jõujookidega konteinerid, mitte aga Rossia Vodka ja piiritusega, nagu konteinerite avamisel selgus. Leppik ütles, et äripartnerite omavahelised rahasuhted kuuluvad tsiviilõiguslikku valdkonda ning toll nende suhete klaarimisega ei tegele.

Vandeadvokaat Leppik märkis, et pärast viinakonteinerite mahalaadimist laevalt läksid need kohe tolli valve alla.

Et kaubaga kaasas olnud dokumendid polnud adekvaatsed, pidigi toll viinalasti Leppiku sõnul kinni pidama.

Kõikides 21 konteineris olnud ligi 350 000 liitrit viina ja piiritust on Livikos tänaseks juba töödeldud.

Hetkel kuum