12. november 1996 kell 22:00

Kallis info Nokia 9000 ja WWW abil

Eelmine nädal lõppes messidega PrintExpo ja PrintMedia. Viimane neist oli seminar, kus räägiti muu hulgas trükiettevalmistusest ja arvutitest. Kuna see ala muutub arvatavasti sama kiiresti kui telekommunikatsioon, kasutasin juhust ja võtsin Esmofonist Nokia 9000, EMTst datakaardi ja Microlink Online'ist Interneti-ühenduse ja digitaalkaamera, et oma loenguid illustreerida.

Nokia 9000 on kallis, dataühenduse kõneminut on kallis -- järelikult lihtsalt surfimiseks neid kasutada ei maksa. Nokia 9000 ja WWW tähendavad aga ka seda, et meil on tasku portatiivse terminaliga -- meie asi on vaid talle rakendus peale ehitada. Olgu see siis võimalus klientidel või oma maja töötajatel ööpäev läbi vajalikku infot saada, tellimusi esitada või autojuhile marsruuti ette teatada.

Kõneminut on kallis, GSM aga aeglane -- ja seda maksaks WWW kujundamisel arvesse võtta, kui te tahate, et neile ka taskuterminaliga ligi pääseks. Suureks heameeleks avastasin ma nii enda kujundatud kui ka Äripäeva leheküljed igati telefonikõlbulikud olevat. Ajalehtedest olid nii Postimees kui Sõnumileht ligipääsetavad, samas kui Päevaleht ja elektrooniline ajaleht OnLine-Monitor on ehitatud nii, et neile pisikese ekraani ja aeglase ühendusega ligi pääsemine masohhistlikke kalduvusi eeldavad.

Oluline info olgu lehekülje alguses, korraga saadetav infohulk väike -- 9000 muide ei armasta lehekülgi sisuga üle 20kB. Kui «papp on põhiline», siis seda õnnestub paremini teha, kui WWW peal infot jagada -- pildi on igal viisakas võrgupruukija niikuinii välja lülitanud (USAs ~30%).

Olles rõhutanud, kui kallis kõik see on, tekib ikkagi soov teada saada, kust see raha tagasi tuleb. Tuleb, ja seejuures lihtsalt. Kui ma suudan heita 9000 abil pilgu meie serveri kõvakettale ja planeerida selle alusel oma tegevust, olen ma (a) võitnud oma ajas (b) jätnud segamata kaastöötaja, kelle töötundi firma müüb GSM-tunniga võrreldava hinna eest, aga kelle tööpäev oleks minu kõne jagu ja arvatavasti vähemalt 5 minutit pärast seda segatud -- ta katkestab töö, räägib minuga, mõtleb pärast kõnet minu küsimuse peale, toob tassi kohvi / teeb suitsu, ja hakkab uuesti enne kõnet käsil olnud teemasse sisse elama. Ainus probleem on WWW sisu, mille üle eetri tulemise ootamine ei paneks mind kohvi jooma.

Hetkel kuum