12. november 1996 kell 22:00

Telefonside hõlpsamaks

Samal ajal kui WTO püüab monopolfirmadest vabaneda, on rahvusvaheline telefoniühendus koondunud üha väiksema arvu kontsernide kätte. Ülemaailmsest telekommunikatsiooniturust on ainuüksi AT&T ja Unisource'i käes 24 protsenti, kellele järgnevad Global One (16,4 protsenti) ja Concert (11,2 protsenti).

Firmad teenivad üha suuremaid kasumeid, kuna satelliidi- ja kaablimaksud vähenevad peaaegu neljandiku võrra aastas ehk palju rohkem kui operaatorfirmade kehtestatud hulgihinnad, mis langevad aastas 13 protsenti. Rahvusvahelised kõned ehk tarbijatelt kasseeritav hind langeb aastas aga ainult viis protsenti.

Sellised andmed esitas rahvusvaheline telekommunikatsiooniliit (ITU) oma äsjasel Genfis peetud koosolekul.

ITU prognoosib, et rahvusvaheliste telefonikõnede hind langeb praeguselt ligi dollarilt (12 krooni) sajandivahetuseks 88 sendile (10,56 krooni).

Rahvusvahelised telefonikõned odavnesid mullu ligikaudu 30 protsenti Hispaanias, Portugalis, Saksamaal, Itaalias ja Shveitsis, viis protsenti aga Suurbritannias, Hollandis, Rootsis ja Prantsusmaal. Ameerika Ühendriikides hinnad samal ajal tõusid 14 protsenti.

Maailma kaubandusorganisatsioonis peetavatel läbirääkimistel hindadest otseselt ei räägita, kuid neile avaldatakse kaudset mõju. Kõik riigid peavad esitama konkreetsed tähtajad, millal monopolid kavatsetakse kaotada.

WTO leping peaks jõustuma 1998. aasta algul. Selle lepingu kohaselt tuleb riikidel muuta konkurentsile vabaks kohalikud ja kauge- või rahvusvahelised kõned, mobiiltelefoni- ja arvutiteenuste turg ning satelliiditeenused.

Genfis Euroopa Liidu nimel läbirääkimisi pidav Karl-Fredrik Falkenberg esitas uued Euroopa Liidu ettepanekud, mille kohaselt lubatakse 1998. aasta alguseks kaotada kõik telekommunikatsioonialased välisinvesteerimispiirangud Hispaanias ja Belgias ning kaudsed piirangud Prantsusmaal.

Ühtlasi soovib Euroopa Liit paremaid tingimusi välja kaubelda Kanadalt, Jaapanilt, Singapurilt ja Brasiilialt ning ootab USA uusi ettepanekuid. KL-REUTER-ÄP

Hetkel kuum