14. november 1996 kell 22:00

Maapoliitikud nurjasid Eesti Panga audiitorite nimetamise

Riigikogu ei saanud neljapäeval taas maapoliitikute vastuseisu tõttu kinnitada audiitorite Eesti Panka saatmise otsust.

Maaparteid leiavad, et riigikogu on audiitori määramisel jäänud valikuõiguseta.

Riigikogu rahanduskomisjoni ja Eesti maarahva erakonna (EME) liige Jaanus Männik ütles, et ta ei pea piisavaks, et Eesti Panga nõukogu esitab riigikogule määramiseks vaid ühe audiitorfirma. «Riigikogul pole sisulist õigust kaasa rääkida,» selgitas ta maaparteide vastuseisu.

Riigikogu katkestas maaparteide nõudmisel otsuse arutelu. Katkestamise poolt oli 28, vastu 20 ja erapooletu üks riigikogu liige.

Eesti Panga seaduse järgi nimetab riigikogu audiitorid keskpanka kontrollima panga nõukogu ettepanekul.

Eesti Pank esitas riigikogule panga auditeerimise kinnitamiseks firma Coopers & Lybrand, kuid Männik koos riigikogu liikme Villu Müüripealiga tegi juba eelmisel nädalal ettepaneku, et võiks kaaluda firmade Arthur Andersen või Ernst & Young Eesti Panka lähetamist. Männik tunnistas, et EME-l pole nimetatud firmadega kokkulepet. «Tahtsime esmalt probleemi tõstatada,» lausus ta.

Vaatlejate sõnul on maaparteide soov lihtsalt reformierakonda ärritada.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Olev Raju sõnul on vaidlused audiitori üle põhjustatud vastuoludest riigikogu kodukorra seaduse ja Eesti Panga seaduse vahel.

Eesti Panga seaduse järgi on audiitori määramine panga nõukogu ainupädevuses, kuid riigikogu kodukorra järgi nimetatakse audiitor üldkorras, selgitas ta.

Eesti Panga nõukogu tegi oma 3. septembri otsusega riigikogule ettepaneku nimetada audiitoriks rahvusvahelise audiitorfirma Coopers & Lybrand audiitorid Ruut Mägi ja Hugh McNaughtan. BNS

Hetkel kuum