26. november 1996 kell 22:00

Kindlustusturg poolteist korda suuremaks

Kindlustusturul on liidrid välja kujunenud ja olulisi turuosade ümberjaotamisi toimunud ei ole. Oma turuosa on suurematest kindlustusseltsidest suurendanud kõige enam ASA Kindlustus, kelle turuosa on viimase nelja kuuga kasvanud siiski alla ühe protsendi. ASA Kindlustus jäi kogutud preemiate mahult alla vaid Eesti Kindlustuse tütarfirmale Eesti Varakindlustus.

Oktoobri tulemustes on üllatav, et seni peamiselt liikluskindlustusest preemiaid kogunud ASA on agressiivselt astunud ettevõtete kindlustusele orienteerunud kindlustusseltsidele kandadele ja enamikust neist mahtude poolest möödunud.

Oktoobris kogus ASA ettevõtete kindlustusest Eesti kindlustusseltside seas kõige enam preemiaid. ASA peadirektor Sergei Netshajev põhjendas ASA Kindlustuse ettevõtete vara kindlustuse portfelli kasvu seltsi loomuliku arenguga.

Poole aastaga on ASA tõusnud ettevõtete kindlustuse pakkujana kuuendalt kohalt teiseks, möödudes Polarisest, Seesamist, Hansast, Leksist ja Hansa Kindlustusest. Ettevõtete kindlustuse turuliider on Balti Kindlustusselts (Bico).

Kindlustusturu lähiaja suurem muutus on 1. jaanuaril jõustuv kindlustusseaduse muutmise seadus, mille kohaselt suureneb kõigis kindlustusliikides tegutsevate kindlustusseltside nõutav miinimumaktsiakapital.

Suuri probleeeme aktsiakapitaliga võib tekkida Narvas tegutseval ühel väiksemal kindlustusseltsil Maxvit, kes peab oma aktsiakapitali seniselt 1 miljonilt suurendama 10 miljonile kroonile.

Kõige väiksema turuosaga sellel aastal aktiivset tegevust alustanud Ühiskindlustuse juhatuse esimees Tõnu Pihlak teatas, et Ühiskindlustus müüb täiendavaid aktsiaid tõenäoliselt Rootsi investoritele. Praegu on Ühiskindlustuse aktsiakapital 6 miljonit krooni.

Aktsiakapitalide nõue puudatab ka elukindlustusseltse, kuna nende kapitalinõue suureneb seniselt 2 miljonilt 12 miljonile kroonile ja pensionikindlustuse puhul 20 miljonile kroonile.

Elukindlustusturul tegutseb praegu seitse kindlustusseltsi, turuliider on Eesti Kindlustus, järgnevad ASA Kindlustuse omanikele kuuluv kindlustusselts Blig ja Polaris-Elu. Oma elukindlustusseltsi loomisest on teatanud Ühispank ja Nordika Kindlustuseks muutuv Eesti Aeromet.

Hetkel kuum