27. november 1996 kell 22:00

Viskireklaam loob elevust

Eesti Päevalehe reklaamiosakonna juht Evelin Int-Lambot ütles, et pärast teisipäevase ajalehe tagaküljel ilmunud Ballantine'si reklaami hakkasid toimetuse telefonid juba hommikul helisema. «Vaatasin tööle tulles reklaami ja mõtlesin, et see on üks huvitavamaid alkoholireklaame, mida olen viimasel ajal näinud,» rääkis Int-Lambot.

«Kohe, kui toimetusse jõudsin, helises aga telefon ja lehelugeja andis korralduse: «Koristage see perse oma lehest ära»,» jätkas Int-Lambot.

Ta sõnas, et helistajate arvu pole ta kokku lugenud, kuid teisipäeval tegelesid pahaste lehelugejate kõnedega kõik Eesti Päevalehe osakonnad alates reklaamist kuni sporditoimetuseni. «Üks firmajuht, kes on harjunud alustama päeva soliidselt uudiseid lugedes, ütles, et talle sattus leht kogemata tagurpidi pihku ning pilt, mida ta nägi, võttis talt võime päeva töödeks keskenduda,» ütles Int-Lambot.

Ballantine'si reklaam ilmus ka ajakirja Luup numbris. Luubi reklaamiosakonnast öeldi, et praeguseks pole reklaami peale helistanud veel ükski pahane lugeja.

Ballantine'si reklaamikampaania tõi Eestisse AS ADT S&W. «Inimesed, kes on avaldanud negatiivseid emotsioone meie kampaania kohta, pole tõenäoliselt saanud aru kampaania sõnumist,» ütles ADT S&W turundusjuht Louise Jakobson. «Ma arvan, et tegemist on valdavalt vanemate inimestega.»

«Paljud lehelugejad seostasid meie foto hoopis Eesti Päevalehe reklaamribaga ja olid seetõttu häiritud,» ütles Jakobson.

Reklaamifirmas Publicis FCB valmistatud Ballantine'si reklaam ilmub kõnealuses versioonis igas väljaandes vaid ühe korra. Seejärel algab uus kampaania, mis on Louise Jakobsoni kinnitusel vähem shokeeriv.

Jakobson ütles, et samasugune kampaania on praegu käimas ka Hispaanias ja Itaalias. Ta lisas, et mujal Euroopas ei ole reklaamikampaania tekitanud sellist reaktsiooni nagu Eestis, kuna eurooplased on shokeerivate reklaamidega rohkem harjunud.

ASi Eesti Mobiiltelefon turundusdirektor Urmas Kõiv ütles, et viski austajana jäi talle arusaamatuks, miks pidi nii tuntud kaubamärki omav firma ennast teadvustama shokireklaami kaudu. «Eesti viskijoojale polnud see reklaam kindlasti suunatud,» märkis Kõiv. «Visuaalse poole pealt tekkis küsimus, kuidas teisipäevase Eesti Päevalehe tagumist külge defineerida, kas tegemist oli reklaami või pornoga -- kaalukauss kaldus viimase variandi kasuks.»

Suhtekorraldusfirma Hill & Knowlton tegevdirektor Peep Mühls ütles, et Eestis on viskijoomise kultuur seotud elustiili, väljapeetuse ja teatud konservatiivsusega. «Viski on teadlik, mitte emotsionaalne valik,» märkis Mühls.

Ta arvas, et Ballantine'si kampaaniat võib pidada õnnestunuks vaid juhul, kui shokireklaamile järgneb tarbija teadvustamise kampaania. Mühls lisas, et rahvusvahelisele turule suunatud reklaamikampaaniate viga seisnebki selles, et need ei arvesta eri rahvuste omapäraga.

Hetkel kuum