20. jaanuar 1997 kell 22:00

Andris ?kele astub tagasi

«Poliitiline eliit ja president on avaldanud selget kahtlust valitsuse moodustamise põhimõtetes. On avaldatud arvamust, nagu sunniksin ma parlamendiliikmeid moraalituid otsuseid vastu võtma,» ütles peaminister oma avalduses.

«Minu jaoks olid need vastutustundetud ja põhjendamatud süüdistused liiga tõsised, et pärast seda veel ametisse jääda, kui mul puudub presidendi ja parlamendi usaldus,» ütles ?kele pressikonverentsil.

?kele oli veendunud, et annab riigi oma järeltulijale edasi paremas korras, kui see oli tema ametisseasumisel. Ta lubas kuu aja jooksul koostada aruande valitsuse saavutustest.

«Usun, et tegin valitsusjuhina riigi heaks kõik, mida suutsin. Minu südametunnistus on puhas,» ütles ?kele.

?kele väitis, et ta oli püüdnud lahendada parteidevahelisi lahkhelisid ja tagada valitsusele parlamendi stabiilset toetust, kuid ülesanne osutus oodatust raskemaks.

Parteitu poliitik ?kele sai 1996. a veebruaris kaheksaparteilise koalitsiooni valitsusjuhiks. Viimastel nädalatel süüdistati teda surve avaldamises presidendile ja parlamendile, et saavutada ärimees Vasilijs Melniksi määramist rahandusministriks.

30aastane ärimees Melniks on Riia linna volikogu liige, esindades Saimnieksi. Parlament kinnitas läinud kolmapäeval Melniksi ametisse kohal olnud enamuse (44) häältega.

Vaatamata on venepärasele nimele on 1967. a sündinud Melniks lätlane, kes on lõpetanud Moskvas kaubanduskõrgkooli ja olnud 1991. aastast peale ettevõtja.

Vasilijs Melniksit on ajakirjanduses süüdistatud selle pärast, et ta kuulub paljude ettevõtete juhatusse ja on samal ajal linnavolikogu liige.

Läti president Guntis Ulmanis soovitas Läti parlamendil hääletada Vasilijs Melniksi kandidatuuri vastu.REUTER-DI-BNS

Hetkel kuum