2. juuni 1997 kell 22:00

Ühispank alustas 800mln võlakirjakavaga

Panga president Ain Hanschmidt ütles, et võlakirjade müügist saadud raha kavatseb pank edasi laenata oma klientidele ja maksta tagasi seniseid kallimaid laene.

Esimese emissiooni maht on 240 miljonit krooni tähtajaga kolm aastat ja intressiga 4% (kolme kuu Saksa marga libor pluss 0,8%). Ühispanga võlakirjade diilerid Luksemburgi börsil on rahvusvahelised finantsasutused ABN Amro Hoare Govett, Chase Manhattan Bank AG, Chase Manhattan International Ltd, Merrill Lynch International, Merita Bank Ltd ja Nomura International.

Erinevalt raha laenamisest võimaldab võlakirjade müük vähendada raha hoidmisega seotud kulutusi, kuna võlakirju on võimalik müüa paindlikult ja intressi maksab pank ainult müüdud võlakirjade pealt, ütles Hanschmidt. Tema sõnul on rahvusvahelistel rahaturgudel osalemine panga eesmärk 1992. aastast, mil kümme väikepanka Paides Ühispangaks liitusid.

Ühispanga asepresidendi Margus Schultsi sõnul ei lange seoses käesoleva võlakirjaprogrammiga kohe klientidele antavate laenude intressid.

Merrill Lynchi rahaturgude asepresident Marcin Wezyk ütles, et Ühispank avaldab välisinvestoritele positiivset mõju, kui noteerib võlakirjad maailmas tuntud Luksemburgi börsil. Tema sõnul paigutavad paljud investorid oma raha ainult börsil noteeritud väärtpaberitesse. Teisalt saab Ühispank intressi alla kaubelda, kui nõudmine võlakirjade järele suureneb, lisas ta.

Ühispanga turundusdirektor Jürgen Lamp avaldas imestust, et teised Eesti kommertspangad selle peale pole tulnud, et oma võlakirju välismaal noteerida. Tema sõnul on börsil müüdavad võlakirjad väga levinud finantsinstrument ja selle toomine Eestisse on üks innovaatilisemaid samme rahaturul.

Hansapanga rahaturgude osakonna juhataja Erki Raasuke ütles, et Hansapank loobus võlakirjade müügist välisbörside kaudu, kuna leidis, et see ei tasu end ära. Raasukese sõnul on tavaline laen mugavam ja paindlikum, võlakirjade eeliseks on investoripoolse nõudluse tekitamine, mis aitab intressi alla viia.

Hetkel kuum