16. juuni 1997 kell 22:00

Parmek kahekordistab käivet

Parmeki mullune käive oli 40 mln krooni, järgmisel aastal peaks see Pruuli sõnul ulatuma 90 mln kroonini. Muid suuremaid investeeringuid pole me tänavuseks aastaks plaaninud, lisas ta.

Uus tootmisliin vähendab Pruuli sõnul toodete omahinda ja võimaldab ettevõttel valmistada rohkem aknaid lühema ajaga. Tootmisliin läks maksma 13 mln krooni, milleks Soome omanikele kuuluv Parmek võttis Finnfundist tagatud pangalaenu.

Omavahendeid investeeringu juures ei kasutatud, kinnitas Pruuli. «Investeering on tehtud mõttega, et see rahuldab meie lähemate aastate vajadused,» ütles ettevõtte tegevjuht.

Pruuli sõnul vajab Eestis umbes 70 protsenti kõikide hoonete akendest väljavahetamist. «Praegu on meie suurimad konkurendid plastakende tootjad, kuid elatustaseme tõustes muutuvad järjest nõutavamaks kvaliteetsemad puit- ja puit-alumiiniumaknad,» lisas Pruuli.

Parmeki toodangust peaks sel aastal ETA teatel ekspordiks minema 50%. Aknaid eksporditakse Leetu, Lätisse, Venemaale ja Valgevenesse.

ASi Viljandi Aken ja Uks tootmisdirektori Inno Valo sõnul on kolm juhtivat puit-alumiiniumakende tootjat Eestis Parmek, Viljandi Aken ja Uks ning Lasita. Puit-alumiiniumakende osas on Parmek meist ees, kuid akende kogumahult toodame Viljandis rohkem, sõnas Valo.

Parmeki osakaal Eesti aknatootjate seas on tehase enda andmetel 15 protsenti.

Parmeki eelmise aasta kahjum oli veidi alla miljoni krooni. Mullu valmistati ettevõttes 23 000 ruutmeetrit aknaid. Tänavune käibeprognoos on 50 miljonit krooni ja toodangut valmistatakse 29 000 ruutmeetrit. Kahjumist välja jõuab Parmek järgmisel aastal, kinnitas Rein Pruuli.

Sügisel Parmeki aktsiad omandanud Soome firma Fenestra Oy on kogu oma puitakende tootmise toonud tänaseks Eestisse. See garanteerib Parmekile töö ka talvel, lisas Pruuli.

Parmek asutasid 1990. a Soome firma Parma Oy ja Mõigu KEK moodulvannide tootmiseks. Kolm aastat hiljem hakkas Parmek valmistama ka aknaid. 1995. a jagunes firma kaheks -- AS Parmatech hakkas tootma vannitube ja kioskeid, Parmek spetsialiseerus akende valmistamisele.

Skandinaavia suurim aknatootja Fenestra ostis algselt Parma 60protsendilise osaluse Eesti ettevõttes ja hiljem kogu Parmeki aktsiapaki. Fenestra tütarfirmana kuulub Parmek rahvusvahelisse ehituskontserni Paloheimo.

Parmeki tehases on 3500 ruutmeetrit tootmispinda, tehases töötab sada inimest.

Hetkel kuum