8. juuli 1997 kell 22:00

Harju Elekter pürib börsile

ASi Harju Elekter juhatuse esimees Endel Palla ütles, et 30. juunil sõlmis ettevõte lepingu Eesti Investeerimispangaga, kes korraldab Harju Elektri noteerimise Tallinna väärtpaberibörsi põhinimekirjas ja sooritab kõik selleks vajalikud toimingud käesoleva aasta sügiseks.

Küsimusele, miks soovib Harju Elekter börsile minna vastas Palla, et ettevõtte näitajad on piisavalt atraktiivsed, et väärtpaberibörsil noteerimise kaudu saada teada firma tõeline hind.

Tähtsaima põhjusena nimetas ta aga asjaolu, et investeeringuteks, näiteks uue tootmishoone ehitamiseks, on ettevõttel vaja saada täiendavalt raha. «Eesti pankade laenuprotsendid on sellised, mis kahjuks ei sobi ühele tootmisettevõttele,» lausus Palla.

Harju Elektri täielik omanik oli seni Harju KEK. Maikuus toimunud aktsionäride üldkoosoleku otsuse kohasel hiljutisel aktsiate täiendaval emissioonil said Harju KEKi 500 väikeaktsionäri täiendavalt osta ASi Harju Elekter aktsiaid.

Praegu jaguneb Harju Elektri aktsiapakk nii, et üle poole kuulub Harju KEKile ning ülejäänud osa 374 väikeaktsionärile, teatas Palla.

«Turu tekitamiseks müüb Harju KEK veel osa aktsiaid,» lisas ta.

ASil Harju Elekter on Palla sõnul kolm põhitegevust; elektriseadmete valmistamine (elektrikilbid jne), mahult suurem tegevusala on juhtmeköidiste tootmine Skandinaavia auto- ja elektroonikatööstusele (Volvo ja Scania veoautodele ja bussidele ning Nokia raadiotelefonidele ja telefonikeskjaamadele.)

Kolmas tootmisharu on tulekindlate turvauste ehitamine.

Kõige töömahukam tootmisharu -- juhtmeköidiste valmistamine -- on Palla sõnade kohaselt ettevõttes kõige rentaablim tegevus. Juhtmeköidiste tootmise korraldus on sertifitseeritud ISO 9002 kvaliteedisertifikaadiga.

Umbes 430 töötajaga ASi Harju Elekter käive oli möödunud aastal 72,7 miljonit krooni ning puhaskasum 8,7 miljonit krooni.

Firma selle aasta esimese poolaasta käive oli 43,7 miljonit krooni, mis on möödunud aasta sama perioodiga võrreldes 43 protsenti rohkem. «See on mulle endale ka üllatav, et tõus nii suur on olnud,» lausus Palla.

Firma ekspordib 50 protsenti kogu toodangust. Põhiliselt läheb eksporditav kaup Soome, Rootsi, Lätisse ning Leetu.

ASil Harju Elekter on veel 20protsendiline osalus valgustifirmas AS Glamox-Harju Elekter, mille ülejäänud aktsiad kuuluvad Soome firmale Glamox Elektro.

Harju Elektri endise kaablitsehhi baasil koos Soome firmaga Nokia loodud kaablifirmas AS Keila Kaabel on Harju Elektri käes 41% aktsiaid, 59% kuulub Nokiale.

Hetkel kuum