15. juuli 1997 kell 22:00

Rootsi arvutitarkvarafirma süüdistab Microlinki

Eelmise aasta sügisel soovis Microlinki Süsteemida AS osta Baltic Business Software'ilt tarkvarapaketti Hansa, mis töötas UNIXi operatsioonisüsteemiga. Rootsi firmal kehtis sel ajal tootele allahindlus 90%. Kuna Rootsi firmal sel ajal polnud võimalik soovitud tarkvara paigaldada, andis ta Microlinkile kuni soovitud tarkvara paigaldamiseni kasutada Windowsile tugineva tarkvarapaketi. Kirjalikku lepingut kahe firma vahel ei sõlmitud ning kuna tegemist ei olnud soovitud paketi, vaid ajutise variandiga, tarkvara eest Microlinki Süsteemide AS ei tasunud.

Baltic Business Software proovis kaks korda Microlinkile soovitud tarkvara paigaldada, kuid ebaõnnestunult. Selle aasta 12. juunil saatis Baltic Business Software Microlinki Süsteemide ASile 124 000kroonise arve oma tarkvara kasutamise eest. Samas keeldusid Microlinki esindajad kogu arvet tasumast, nõustudes maksma eelmisel sügisel kehtinud hinnakirja järgi 10% toote hinnast.

Baltic Business Software'i tegevdirektor Karl Bohlin ütles, et Rootsi firma nõudis Microlinki Süsteemide ASilt neile antud tarkvara kasutamise eest täishinda, sest Baltic Business Software lõpetas 90% sooduspakkumise tegemise selle aasta alguses. Kuna Eesti pool otsustas täishinda mitte maksta, süüdistas Karl Bohlin Microlinki Süsteemide ASi tarkvarapiraatluses. Rootsi firma nõudis samas Microlinki Süsteemide ASilt ka oma tarkvara kasutamise lõpetamist.

Microlinki Süsteemide ASi nõukogu esimees Hanno Haamer ütles, et ettevõte lõpetas Rootsi firma tarkvara kasutamise eile. Tema sõnul ei andnud Rootsi firma neile soovitud tarkvarapaketi, vaid ajutise variandi.

«Ma ei eita, et me seda kasutasime, kuid see ei olnud tarkavara, mida me tellisime,» rääkis Haamer. Ta lisas, et saadud tarkvara on kasutatud ainult firmasiseselt ning kasutamise eest on nad nõus ka 10% nõutud hinnast maksma. Kuna rootslased ise andsid meile õiguse kasutada nende tarkvara, siis pole tarkvarapiraatlusega mingil juhul tegemist, nentis Haamer.

Karl Bohlin rääkis, et ta pöördus abi saamiseks eelmisel nädalal ka majanduspolitsei poole. Täna kohtub Bohlin juristidega, otsides tõendeid kriminaalasja algatamiseks. Ta lisas, et Baltic Business Software peab juhtunu eest isiklikult vastutavaks Hanno Haamerit ning kuni viimase vallandamiseni on Microlinki Süsteemide AS firma klientide mustas nimekirjas.

Hanno Haameri sõnul on tema vallandamise nõude puhul tegemist inimestevaheliste suhetega, mis ei puutu firmade omavahelisse suhtlemisse.

Bohlini sõnul on Baltic Business Software'il 33 000 klienti, neist 1400 Eestis. Firma eelmise majandusaasta, mis lõppes aprillis, käive oli 45 miljonit krooni ja kasum mõnisada tuhat krooni.

Microlinki Süsteemide AS kuulub sajaprotsendiliselt valdusfirmale Microlink Invest.

Firma selleaastaseks käibeks prognoosis Haamer 50--60 miljonit krooni.

Hetkel kuum