3. september 1997 kell 22:00

Mobiilsideturg kasvas suvega üle veerandi

ASi Eesti Mobiiltelefon juhatuse esimees Tõnu Tee ütles, et kiire kasv jätkub kindlasti ka edaspidi.

Tee andmeil on Soomes mobiiltelefon 37% elanikest ning kaugele ei jää maha ka Norra ja Rootsi. «Ka Eestis võib oodata vaid kasvavat nõudlust ning kasvutempo sõltub põhiliselt üldise elustandardi muutumisest,» lausus Tee.

Radiolinja Eesti ASi turundusjuht Andrus Hiiepuu nimetas alusetuks väiteid, nagu oleks Eestis nn mobiilibuum juba toimunud. «Tegelik buum alles tuleb,» väitis turundusjuht. «Aparaatide hind on kolme aastaga langenud kümme korda ja langeb veel. Samal ajal väheneb traadiga telefoni ja mobiiltelefoni kõneminuti hinnavahe.»

ASi Ritabell juhatuse esimees Toomas Peek tõdes, et turu täitumisest saab hakata kõnelema ehk alles siis, kui mobiiltelefon on enam-vähem kõigil Eesti elanikel peale laste ja vanurite.

Tõnu Tee väitel on Eesti küll väheseid riike, kus tegutseb tervelt kolm operaatorit, kuid tänase seisuga jätkub neile turul piisavalt ruumi. «Kuna uusi kliente tuleb kogu aeg juurde, pole esialgu märgata tõsist võitlust seniste klientide pärast,» ütles Tee.

Nii Tee, Hiiepuu kui Peek avaldasid arvamust, et uute klientide võitmiseks võivad konkurendid avalikustada liitumiste arvu kohta ebakorrektseid andmeid.

«Meie avaldame netoarve, kuid ei tea, kas seda teevad ka teised,» ütles Tee. «On suur vahe, kas klientide arvus kajastuvad üksnes liitumised või ka liitumise lõpetamised.»

Andrus Hiiepuu väitis Ritabellile viidates, et paralleelselt klientide üldarvuga on vaja vaadata sedagi, milline klient võrguga liitub ja kas ta ka arveid maksab. «Q GSM korjab ju ära need kliendid, kellel ei ole piisavalt raha, et teiste võrkudega liituda,» põhjendas Hiiepuu.

Toomas Peegi sõnul avaldavad temas omakorda kahtlusi Radiolinja andmed. «Kui sõidan Radiolinja majast paar korda päevas autoga mööda ja näen, et maja on pidevalt tühi, siis on mul raske uskuda, et nendega liitus 3000 inimest kuus,» ütles Peek.

Peek lükkas tagasi väited, nagu oleks Q GSMi klientide hulgas valdavalt vaesemad inimesed. «Kõneminutite arv seda küll ei kinnita,» ütles Peek. «Äri tehakse aga just kõneminutite, mitte müüdud aparaatide pealt.»

Hetkel kuum