1. oktoober 1997 kell 22:00

Ühisturg vajab reeglite rakendamist

Euroopa ühisturuvolinik Mario Monti kutsub Euroopa Liidu riike kiirendama ühisturureeglite rakendamist, et viia protsess lõpule ühel ajal Euroopa majandus- ja rahaliidu käivitumisega.

«Liikmesriikidel on aeg näidata, et ollakse valmis sõnadest kaugemale minema ning oma lubadusi praktikas ellu viima,» ütles Monti enne 3.--4. oktoobrini toimuvat ELi ühisturu ministrite kohtumist.

Euroopa Liidu liidrid võtsid juunikuisel Amsterdami tippkohtumisel vastu tegevusplaani lünkade kõrvaldamiseks bloki ühisturu tegevuses. Eilseks tuli riikidel esitada ajakava reeglite täielikuks rakendamiseks. Seni on 15 liikmesriigis ühisturu reeglitest jõustunud vaid 70 protsenti.

Euroopa Liidu ühisturu programm käivitati 1985. a, et luua suur siseturg, mis suurendaks Euroopa firmade konkurentsivõimet maailmaturul, kõrvaldades kõik piirangud kaupade, teenuste, kapitali ja tööjõu liikumiselt.

Euroopa komisjoni uurimuse kohaselt on ühisturu loomisega juurde tekkinud 900 000 uut töökohta, suurenenud ELi tulud ning alanenud inflatsioon.

Piirideta kaubandusel on ka tõkkeid, mis on osaliselt tingitud sellest, et raskemad küsimused, nagu maksude harmoniseerimine ja inimeste liikumisel piirikontrolli kaotamine, jäid 1985. a lahendamata. REUTER-ÄP

Hetkel kuum