13. oktoober 1997 kell 22:00

Ei eraldusjoontele

Euroopas ei teki uusi eraldusjooni, ehkki EL ei pea laienemisläbirääkimisi kõigi kandidaatriikidega korraga, kinnitas Euroopa komisjoni volinik Hans van den Broek Soomes peetud Euroopa-seminaril.

Broek kaitses igati komisjoni valitud laienemisstrateegiat, mis on tekitanud suuri lahkarvamusi ELi praeguste liikmesmaade seas. Selle strateegia kohaselt alustatakse läbirääkimisi kuue riigiga: Poola, Ungari, T?ehhi, Sloveenia, Eesti ja Küprosega.

Ehkki ülejäänud kuus riiki jäävad esialgu läbirääkimistest kõrvale, haarab komisjon nad laienemisprotsessi ja koostab igale riigile individuaalprogrammi, mille täitmist toetatakse rahaliselt.

Komisjon soovitab uusi riike läbirääkimistele niipea, kui nende areng on komisjoni meelest olnud demokraatia ja turumajanduse suunas piisavalt kiire ja edukas.

Eesti kohta tõdes van den Broek, et Eesti majandus on tänu kohe algul kasutusele võetud ?okiteraapiale arenenud kiiresti ja loodetavasti toimib Eesti vedurina ka teistele Baltimaadele, kes alustasid reforme hiljem. KL

Hetkel kuum