21. oktoober 1997 kell 22:00

Valio ja Arla kaaluvad ühinemisvõimalusi

Soome piimanduskontsern Valio on valmis Rootsi Arlaga arutama meiereide ühendamist. Initsiatiiv tuli seekord Valio kontserni juhilt Matti Kavervuolt, kes on Rootsi Arla juhi Åke Modigi sarnased ettepanekud seni tagasi lükanud.

Nädalavahetusel ajalehes Helsingin Sanomat ilmunud intervjuus kõneleb Kavervuo meiereide ühendamise otstarbekusest, mis annaks olulise sünergiaefekti nii tootmises kui turustuses. Kavervuo sõnul on aeg nüüd küps, sest kontsern on ühele poole saanud oma nelja-aastase saneerimisprogrammiga.

Åke Modigi sõnul lähiajal veel midagi ei muutu. «Oleme praegu peamised konkurendid, mis asjale samuti kasuks ei tule,» ütles Modig.

Samuti on Valio ja Arla vahel rida ühinemist raskendavad erinevusi. Rootsi Arla on majandusühendus, mille omanikeks on 9000 Rootsi piimatootjat. Valio on samas kooperatiividele kuuluv aktsiaselts.

«Arla juhatuses toetame me aktsiaseltsi moodustamist, omanikud on aga esialgu praeguse omandivormi säilimise poolt,» ütles Modig. Edaspidine tihedam koostöö kahe kontserni vahel on aga üsna tõenäoline.

«Selge on see, et Põhjala 23 miljonit inimest ei suuda tarbida kogu meie piimatoodangut. Meil tuleb eksportida,» ütles Modig.

Modigi sõnul on kogu Euroopas piimanduses suund suurte «megakooperatiivide» moodustamisele, mis nõuab struktuurimuutusi ka Põhjalas.

Mullu oli Valio käive 21 mld krooni, Arla 1995.--96. a käive 23,6 mld krooni. DI

Hetkel kuum