11. november 1997 kell 22:00

Põhi käes?

Eile kella 11 ajal oli küll tunne, et viimaste nädalate mustad neljapäevad ja süsimust esmaspäev ei jää viimaseks. Turutegija -- Hansapanga aktsia kukkus alustuseks 85 kroonini, ent hakkas end vaikselt koguma ja lõpetas päeva isegi krooni võrra kõrgemal kui üleeile.

Enne lõunat sai Hansapanga aktsiat osta 90 krooni eest. Viimane kord kaubeldi samal hinnatasemel veebruaris. Kas nüüd on siis põhi käes? Tean, et prognooside tegemine on väga tänamatu tegevus, ent julgen arvata, et börsikõver on selleks korraks kausi põhja jõudnud.

Isegi juhul, kui pankade kasumid jäävad mõnevõrra augustis prognoositule alla, peaks praegune aktsiate hinnatase juba ostjaid ligi tõmbama. Nii Tallinna Panga kui näiteks ka Hoiupanga aktsia on juba üsna oma bilansilise väärtuse lähedal, teisisõnu -- investorid eeldavad, et need ettevõtted peaaegu ei tooda kasumit, kuid nii see ju pole.

Praegu on just hetk, mil Tallinnast võivad läbi põigata spekulatiivsed välisinvestorid. Mõni miljonit dollarit Hansapanga aktsiatesse ja turg võtab hoopis teise suuna. Raha sissevoolamisele viitab ka eilne käive. Võrreldes viimaste nädalate alla sajamiljoniliste päevakäivetega oli börs eile päris kenas pöördes -- 140 miljonit krooni. Et hinnad jäid enam-vähem samale tasemele, on seega lisaks müügituhinale tekkinud tuntav ostusoov.

Börsi meeletute hüpete tõttu nii ühes kui teises suunas on küll pärsitud konservatiivsete välisinvestorite sisenemine. Kuid neid ei olnud siin ennegi kuigivõrd, sest Eesti majandust ja börsi peetakse veel liiga tooreks. Kindlasti tugevdab turgu ka eilne nelja juhtiva panga ühisavaldus repode sundlikvideerimise peatamise kohta, mis vähendab oluliselt laenu tagatiseks panditud aktsiate müümist. Sisuliselt tähendab see, et pangad on otsustanud: maksu mis maksab -- turgu rohkem alla ei lase!

Hetkel kuum