17. november 1997 kell 22:00

Mustal turul liiguvad pankade allkirjanäidised

Viimaste nädalate jooksul on Eesti pankade turvaosakondadesse pöördunud kliendid, kellele on pakutud müüa välispankade töötajate allkirjanäidiseid. Möödunud nädalal jõudis ühe Eesti kommertspanga sisekontrolli osakonda leht Union Bank of Switzerlandi töötajate allkirjanäidistega. Panga andmetel pakuti seda lehte nende kliendile müügiks mustal turul.

Rahaturul peetakse allkirjanäidiste tõenäoliseks lekitajaks Eesti Panka.

Need allkirjanäidised ei saanud mingil juhul lekkida Eesti Pangast, väitis Eesti Panga infoosakonna peaspetsialist Kaupo Pollisinski. Ta ütles, et viimased kuus aastat on nii tema kui ka turvaülem Marko Tibar tegelenud sellega, et ükski konfidentsiaalne dokument Eesti Panga majast välja ei läheks.

Eesti pankade andmetel pole välispankade töötajate allkirjade võltsimisega seotud pettusi veel avastatud.

Pollisinski sõnul võib tänapäeva tehnilisi võimalusi ära kasutades võimalik võltsida mistahes dokumente. Allkirjanäidiste lekkimisega peaks ilmtingimata tegelema politsei, ütles Pollisinski.

Ühispanga asepresident Margus Schults ütles, et panga töötajate allkirjadel on täiendava kontrolli mõte, ainult allkirja alusel raha pangast välja ei lasta. Tema sõnul toodab iga pank autoriseeritud allkirjaraamatu ja see saadetakse laiali partnerpankadele.

«Need raamatud liiguvad DHLiga tavalise mikrofilmi kujul ja nende salastamist pole peetud vajalikuks,» märkis Schults. Samuti pole kusagil kirjas, et allkirjaraamatuid peaks hoidma seifis, lisas ta.

Schults ütles, et tõenäoliselt pole allkirjanäidiste turuväärtus suur. Ka Hansapanga juhatuse aseesimees Rain Lõhmus lausus, et allkirjade võltsimisega ei saa organiseerida suurt pettust.

Lõhmus ütles, et tavaliselt pank tehinguid ainult allkirja alusel ei teosta, vaid tehingu kohta küsitakse kinnitust telefoni teel. Lõhmus oletas, et allkirja võltsimise teel on võimalik hakkama saada väikeste pettusega.

Hetkel kuum