25. november 1997 kell 22:00

Tallinna väärtpaberibörs tegi rekordtõusu

Kõige rohkem tõusis eile Hoiupanga aktsia sulgemishind, 23,3 protsenti 111 kroonini. Hansapanga aktsia tegi läbi 18,6protsendilise tõusu ja Forekspanga aktsia kallines 15,4 protsenti. Viimase kahe börsipäevaga on kõige enam kallinenud Hansapanga aktsia, 42 protsenti 81 kroonilt 115 kroonile.

Pangaaktsiatest on kõige väiksema tõusu viimastel päevadel teinud Tallinna Panga aktsia hind, mis on suurenenud nädala alguses 14 protsendi võrra. Enamik aktsia kallinemisest langes eilse börsipäeva arvele, kui Tallinna Panga sulgemishind kasvas 13,7 protsenti.

«Kui varem aktsiahinnad ei peegeldanud ettevõtete majandustulemusi, siis täna teevad nad seda veelgi vähem,» väitis pärast eilset börsipäeva üks maakler. Seejuures viitas ta pankade selle nädala teadetele võimaliku nullkasumi kohta novembris.

Praeguse hinnatõusu põhjus on spetsialistide sõnul üldise optimismi kasv. «Peamisks rahaliigutajaks on kodumaine investor, keda osaliselt saadab ajutine huvi ka mujalt maailmast,» märkis anonüümseks jääda soovinud maakler.

Kiire tõus Tallinna börsil tekitab turul üsna tõsist spekulatiivset müügihuvi. «Selge on see, et kiire tõus ei saa igavesti jätkuda,» tõdes eespool nimetatud maakler. «Vähetõenäoline, et turg nüüd kohe veel edasi 20 või 30 protsenti tugevneb.»

«Lahendamata on ka hapuks läinud repode probleem ja osa investoreid on ikkagi sunnitud laenude tagatisaktsiaid müüma,» lisas ta.

Maakleri hinnangul võib börs ka täna veel tugevalt jätkata, kuid praeguse hetke hinnatasemel on turu stabilisatsioon turu surm.

Börsi ja vabaturu kogukäive oli eile 165 miljonit krooni. ÄP-BNS

Hetkel kuum