7. detsember 1997 kell 22:00

Piimatööstusi ähvardab euroturu kadumine

Riigi veterinaarameti inspektor Hendrik Kuusk ütleb, et tõenäoliselt jäävadki piimatööstused ELi ekspordiloast ilma. «Ilmselt pankrotistuvad siis mõned piimatööstused, kes praegu saavad olulise tulu ekspordist ja pole orienteeritud koduturule,» nendib Kuusk.

ELi eksperte pole võimalik petta illusioone luues, sest üldjuhul tulevad nad kontrollitavasse ettevõttesse ootamatult. Samuti ei piirdu eksperdid vaid ettevõtte juhtkonnaga vestlemisega, vaid küsitlevad ka firma töötajaid. «Nende jaoks on maailma kahevärviline -- must või valge,» sõnab Kuusk. «Ei saa olla nii, et tööstus vastab natuke ELi nõuetele.»

Piimaliidu direktori Rein Reissoni sõnul ei kahjusta ekspordiloast ilmajäämine ainult piimatööstuste, vaid ka Eesti kui riigi mainet. Piimatööstuste eksporti võimalik negatiivne otsus veel segamini ei löö, sest kogused, mis ELi viiakse, pole suured, ütleb Reisson.

Hendrik Kuuse sõnul ei vasta ükski Eesti piimatööstus täielikult ELi hügieeni- ja sanitaarnõudmistele. Milliseid puudujääke konkreetselt kuu aega tagasi kolme piimatööstust külastanud ELi eksperdid avastasid, ei soostu Kuusk ütlema.

Rein Reisson peab kõige enam ELi tingimustele vastavateks tööstusteks Põlva Piima ja Paide piimakombinaati. Nende puudus on Reissoni sõnul vaid mõni viga sisekujunduses.

Kõige hullemaks piimatööstuseks peab Reisson Raplas asuvat Lactot. «Seal pole vaja olla spetsialist, et aru saada, kui korrast ära seal asjad on,» nendib ta.

ASi Põlva Piim juhatuse esimehe Enn Soku sõnul kontrollisid eksperdid peale tootmise üle tööstuste dokumentatsiooni, küsitlesid spetsialiste ja vaatasid üle hügieenieeskirju puudutava seadustiku. «Näiteks ei meeldinud ekspertidele, et meie riidekapid on pealt lamedad, mitte viilkatusega,» meenutab Sokk.

ASi Võru Juust nõukogu esimees Ando Hagel leiab, et Eesti piimatööstused pole nii lootusetus seisus, nagu väidavad eksperdid. «Kahju ainult, et kontrollitud ettevõtete hulka sattus Lacto, kus on kord kõige rohkem käest ära,» räägib ta. «Ekspertidele pole palju vaja, piisab mõnest kaltsust nurgas.»

Et piimatööstuste eksport Venemaale võib lõppeda, Hagel ei usu. «Siiamaani pole Venemaa ühegi oma partneri käest eurosertifikaati nõudnud,» sõnab Hagel. «Küllap leitakse mingi kompromiss.»

Hageli hinnangul saavad piimatööstused praegu umbes poole oma kasumist Venemaa ekspordist.

Jutt, et eksport Venemaale võidakse kinni panna, on rohkem kuulujutu tasemel, väidab Enn Sokk. «Aga kui see tõeks osutub, läheb nii mõnigi piimatööstus ruttu pankrotti,» lisab ta.

Hetkel kuum