7. detsember 1997 kell 22:00

Välispankade ja Ookeani vahelised lepingud jõus

Tallinna ringkonnakohtu otsuse kohaselt on RASi Ookean ja Soome pankade Postipankki ja Osuuspankkien Keskusosakepankki ning Saksa panga Ost-West Handelsbank vahel sõlmitud lepingud jõus, ütles välispankade esindaja, advokaadibüroo H. Hedman & Co jurist Kalle Pedak.

Ringkonnakohtu otsuse järgi ei saa Ookeani pankrotipesa tagasi välispankadele makstud varemmüüdud Moonsund-tüüpi laeva hinda 33 miljonit krooni. Ringkonnakohus kohustas Tallinna maksuametit tagastama välispankadele ligi miljon krooni riigilõivu.

«Seega on välispangad Ookeani võlausaldajad,» avaldas Kalle Pedak ringkonnakohtu otsuse üle rahulolu. «Pealegi on välispankadel pandiga tagatud nõue.»

Välispankade nõue põhineb 1993. aastal sõlmitud lepingul, millega Ookean võttis kohustuse tasuda 14 miljonit USA dollarit ühisettevõtte Esva võlast pankadele. Samas pantis Ookean pankadele viis Moonsund-tüüpi laeva.

Ookeani pankrotihaldur Arno Mägi kinnitas, et nad esitavad riigikohtule kassatsioonkaebuse. «Pankrotiseadus kohustab pankrotihaldureid kaitsma võlausaldajate huve,» rõhutas Mägi.

«Et on olemas kahe kohtuastme täiesti erinevad otsused, näitab, et asi on vaieldav,» rääkis Mägi. «Lepingute sõlmimine kui tehing on nii vormiliselt kui sisuliselt tühistamist väärt.»

Kui Tallinna ringkonnakohtu otsus jääb jõusse, saavad välispangad endale kogu Ookeani pankrotipessa laekuva raha.

Hetkel kuum