Piimatootjad tüssavad Vene riiki

19. jaanuar 1998, 00:00

«Sellisele käitumisele on kõige lihtsam seletus, et lihtsalt petetakse Vene riiki,» ütles tolliameti tolliosakonna juhataja Riika Toompalu. «Suuremjagu kaupa müüakse Venemaale offshore-firmade kaudu.»

Toompalu ei nõustunud täpsemalt selgitama, milliseid skeeme piimatööstused oma toodangu eksportimiseks kasutavad. «Kaup vahetab omanikku tollilaos, siis saab omanikuks offshore-firma, kelle peale maksuhalduri hammas enam ei hakka,» ütles ta vaid.

Venemaale müüdav kaup deklareeritakse odavamaks ostja ja müüja kokkuleppel, sest nii on kauba hinnalt arvestatav tollimaks väiksem.

Tundub, et erinevate hindade põhjuseks on sedasi avanev võimalus mööda hiilida kõrgetest tollimääradest, ütles ka konjunktuuriinstituudi teadur Liina Ernits. «Initsiatiiv tuleb ilmselt ostja poolt, kes saab sellist skeemi kasutades rohkem kasu,» lisas ta.

Eesti suurima piimatoodete eksportija Ühinenud Meiereide juhatuse esimees Aivar Pärgmäe ütles, et ei taha kommenteerida Vene ärimeeste skeeme, kuidas nad Eestist võid impordivad. «Meie laadime tehasest või peale, veame selle tollitsooni ja sealt tulevad juba Vene ärimehed oma skeemidega,» lausus Pärgmäe. «Mina ei tea, milliseid skeeme nad kasutavad.»

Pärgmäe kinnitas, et Ühinenud Meiereid ekspordib igale poole võid ühesuguse hinnaga.

Ühistu Jõhvi Piim kommertsdirektori Andres Niinepuu sõnul ei ole tema firma petturitega kokku puutunud ja pole ka ise pettuse teel Venemaale kaupa vedanud. «Me oleme alati uurinud kliendi tausta ja nõudnud kauba eest ettemaksu,» ütles Niinepuu.

Alates veebruarist muudab Venemaa tollisüsteemi ja piimatööstused hakkavad tollimaksu maksma mitte teatud protsendina kauba hinnast, vaid sõltuvalt kauba kogusest.

Venemaa on piimatööstustele oluline partner, näiteks ekspordib suurim piimatoodete eksportija Ühinenud Meiereid Venemaale 35 protsenti kogutoodangust. Võrreldes 1996. aasta esimese poolaastaga kasvas eelmise aasta esimesel poolaastal piimatoodete müük Venemaale ligi kaks korda.

Piimatöösturite kinnitusel on müük Venemaale kasumlikum kui kohalikul turul kauplemine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing