20. jaanuar 1998 kell 22:00

Leedu Gaasi uus emissioon pakub huvi

Leedu Gaas on monopoolne riigi maagaasiga varustaja ja peamine gaasi importöör. Lisaks müüb ettevõte veel vedelgaasi, projekteerib ja konstrueerib gaasivarustussüsteeme ning toodab gaasiseadmeid.

Aastail 1962--1992 oli Leedu Gaas ainuke gaasi müüja ja tarnija. Alates 1993. aastast on talle gaasimüügi alal tekkinud mitu konkurenti, nende hulgas Leedu Energia ja Leedu-Vene ühisettevõte Stella-Vita'e, kes on suurendanud oma turuosa peaaegu 40 protsendini 1996. aastast alates.

Leedu Gaas tegeleb gaasi transpordi ja müügiga, teenindades 1450 km pikkust maagaasitrassi ja 4110 km pikkust jaotusvõrku, 51 gaasijaotusjaama ja 7900kW võimsusega kompressorjaama. Ettevõtte tarnijad on Gazprom ja Stella Vita'e vastavalt 32 ja 68 protsendiga. Leedu Gaasi jaotusvõrgud katavad enamikku suurtest linnadest. Maagaasitrassid annavad Leedu Gaasile ka hea võimaluse gaasitransiidiks Venemaa ja Kaliningradi vahel.

Leedu Gaasi impordimaht vähenes 1996. a 7,4%, võrreldes 15,3protsendilise kasvuga 1995. a. 1997. a kohta oodatakse eelmise aasta taseme säilimist või minimaalset kasvu.

1997. a septembris otsustasid aktsionärid uue 66 miljoni liti suuruse eelisostuõigustevaba aktsiaemissiooni kasuks. Aktsia hind on 1,65 litti, mis on 50% praegusest turuhinnast suurem. Ettevõte teatas nädala alguses, et emissioonile on tulnud pakkumusi viielt välisinvestorilt, need on Gaz de France, Ruhrgas, Stella Vita'e, Gazprom ja Rootsi Vattenfall. Kellele 15% suurune osalus Leedu Gaasis müüakse, peaks selguma veebruari alguses.

90. aastate alguse majanduskriisist on Leedu Gaasile jäänud päranduseks lootusetute võlgade ja maksmata trahvide koorem, mis 1997. a alguses ulatus 69,7 mln litini. Nimetatud võlgnevus ei kajastu ettevõtte majandusaruannetes, sest ei ole selge, kas võlad peaks likvideerima ettevõte või riik. Käibekapitali vajaduseks on Leedu Gaas Merrill Lynchi vahendusel võtnud kuni kolme aasta pikkuse ja 25 mln dollari suuruse välislaenu. Tulevikus on võimalik laenusummat suurendada veel 20 mln võrra, kuid enne tuleb võlad likvideerida.

Talinvest Suprema analüütiku Daiva Rakauskaite arvates ei ole Leedu Gaasil lähema paari aasta jooksul tõsiseid väljavaateid müügimahtu ja käivet suurendada. Lahendamata 70 miljoni liti suurune võlanõue muudab ebakindlaks ka ettevõtte lähiaastate kasumiteenimise. Samas peaks investorite usaldust suurendama strateegiliste investorite huvi Leedu Gaasi uue emissiooni vastu.

Hetkel kuum