29. jaanuar 1998 kell 22:00

Kaubandusdefitsiit ohustab zlotti

Aktiivne välishuvi on Poola zlotti USA dollari vastu tugevdanud. Välisinvestoreid meelitab riiki 10protsendiline reaalintress ning ametlikud kinnitused, et zlotti ei devalveerita.

Riigi jooksevkonto seis on aga murettekitav. 1997. aastal ulatus defitsiit ligi nelja miljardi dollarini võrreldes ühe miljardiga 1996. aastal. Defitsiiti aitas mullu vähendada ligi kuue miljardi dollari suurune ülejääk piirikaubanduses, millest lõviosa moodustavad endise Nõukogude Liidu ja Saksamaa kodanike kaubareisid Poola. Neid tulusid ähvardab aga kahandada idapiiril kehtestatud rangem piiriületuskord.

Uue korra kehtestamise järel on järsult vähenenud Varssavi ja Lodzi suurte turgude käive, kus venelased ja valgevenelased põhiliselt oma ostud sooritavad. Ben-siini hinna tõus võib vähendada Saksamaalt tulevate ostuturistide hulka.

Läinud aasta 11 kuu kaubandusdefitsiit oli 10 miljardit dollarit. Import kasvas 19 protsenti, ulatudes ligi 35 miljardi dollarini. Eksport kasvas 12 protsenti 25 miljardi dollarini, kajastades zloti 23protsendilist odavnemist USA dollari vastu.

Tänavuseks ennustavad ING Baringsi eksperdid jooksevkonto defitsiidiks 6,7 miljardit dollarit, mis moodustab 5 protsenti sisemajanduse kogutoodangust. Eksport kasvab 13 ja import 12 protsenti.

Lähiajal suurendavad kaubandusdefitsiiti otsesed välisinvesteeringud, mis mullu ulatusid 5 miljardi dollarini ning tänavu peaks kasvama 6 miljardini. 48 protsenti impordist tuli mullu väliskapitalile kuuluvatelt ettevõtetelt, võrreldes 38 protsendiga 1996. aastal. Analüütikute sõnul lisab iga välisinvesteeringu dollar Poola kaubandusdefitsiidile 62 USA senti.

Poola valitsus püüab jooksevkonto defitsiiti vähendada kodumaise nõudluse piiramisega. Valitsus plaanib riigieelarve defitsiiti vähendada 1,5 protsendile SKTst mulluse 3,4% asemel. Ka on plaanis kärpida riikliku sektori palku, mis mullu suurenesid reaalnäitajates ligi 7%. Kõrgeimad on palgad kahjumit andvates majandusharudes nagu söetööstus. FT

Hetkel kuum