11. veebruar 1998 kell 22:00

Eile mõrvati ettevõtete ülesostja Jaak Veike

Kriminaalpolitsei üks esimesi kahtlustusi langes Jaak Veike kunagise äripartneri, mitme mõrvaga väidetavalt seotud Imre Arakase peale. Veiket ja Arakast sidus Tallinnas Maakri tänavas asuva Agrolinda maja ning Pärnu maantee veerel paikneva endise Vasara peahoone mitmekordne edasimüük ning sellest laekunud kümnete miljonite kroonide jagamine.

Läinud aasta lõpul seostas Äripäev Arakase nimega ka Veike ühe advokaadi Rein Niitsoo auto alla pandud pommi plahvatust.

Arakase hea tuttav Peep Maiste kinnitas eile, et Arakas ei saa Veike mõrvaga seotud olla, sest ta viibis sel ajal Euroopas. Teadaolevalt anti Arakasele eile soovitus legaliseerida oma välismaal viibimine notari juures, et hajutada politsei kahtlustusi.

Veike ja Arakase vahendajaks olnud advokaat Tiit Vajak kinnitas eile, et tema teada ei viibinud Arakas Eestis ka 19. detsembril, mil Niitsoo auto all pomm plahvatas. Sel ajal käis Eestis hoopis Imre Arakase abikaasa, kellel oli kaasas mehe mobiiltelefon, väitis Vajak.

Jaak Veike äripartner, ASi Vasar viimane juhatuse esimees Renaldo Kirs ei osanud eile öelda, mis võis olla mõrva põhjuseks. Samas avaldati Veikega kokkupuutunud ringkondades arvamust, et Veike surmanud laskude juured ulatuvad Agrolinda maja müügist laekunud raha jagamisse.

1996. aasta aprillist juunini vahetas maja viis korda omanikku. Kui algne müügihind oli 1,2 miljonit krooni, siis lõppostja sai maja omanikuks 29,5 miljoni krooni eest.

Juba esimene tehing algas kriminaalselt. Toonane Agrolinda juhatuse liige Paul Orupõld suruti tänaval jõuga väikebussi, kus talle olevat öeldud, et kui ta aktsiate loobumise aktile alla ei kirjuta, ootab teda elektritool.

Orupõld ja Agrolinda tegevdirektor Paul-Osmar Soidla, kellele kahe peale kuulus 51 protsenti ettevõtte aktsiatest, pöördusid mitu nädalat pärast vahejuhtumit politsei poole. Politseis korraldatud vastandamisel tundis Orupõld ära teda ähvardanud ja pärast aktsiate ülevõtmist esimese tehingu Agrolinda majaga teinud Tõnis Porgandi ja tollal majandusministeeriumis töötanud Mart-Peeter Ersi. Sellele vaatamata lõpetati kriminaalasi kuriteokoosseisu puudumise tõttu.

Väidetavalt oli maja müügiga seotud ka üks vene ärimeeste ringkond, kellega Veike mõrva nüüd seostataksegi.

Veikele, Jõgile ja Kirsile kuuluvad firmad käivad praegu kohut ASide Elina ja Estel Pluss aktsiate müügilepingute seaduslikuks tunnistamise pärast.

Majanduspolitseile on esitatud mitu avaldust kriminaalasja algatamiseks Veike ja tema äripartnerite poolt sooritatud tehingute suhtes. Samas on esitatud avaldus kriminaalasja algatamiseks ka Estel Plussi juhatuse esimehe Sergei Frolovi suhtes.

Keskkriminaalpolitsei abidirektor Veljo Aleksandrov kinnitas eile, et Elina, Estel Plussi, Desureki ja veel mitme firma ülevõtmisega seonduv on jätkuvalt majanduspolitsei huviorbiidis.

Hetkel kuum